29 Haziran 2021

Yüceer, Yeryüzü Melekleriyle…

Yüceer, Yeryüzü Melekleriyle… CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Çorlu’da özel eğitim veren okulları ziyaret etti.

Yüceer, Yeryüzü Melekleriyle… Çorlu Devlet Hastanesi’nde Türkiye’nin Down Sendromlu ilk fotoğraf sanatçısı olan Volkan Madaslı’nın “Yeryüzü Melekleri” adlı sergisinin açılışını yapan Yüceer, “Bir kez daha eğitimin bütün engelleri aştığına tanık olduk. Herkesi Volkan’ın çektiği birbirinden güzel fotoğrafları görmeye davet ediyorum” dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Çorlu Engelliler Derneği Özel Eğitim Okullarını ziyaret etti. Özel eğitime gereksinin duyan çocuklarla yakından ilgilenen Yüceer, öğrenci ve öğretmenlerden okulda yaptıkları etkinlikler hakkında bilgi aldı. Öğrencilerle günün anısına hatıra fotoğrafı çektiren Yüceer, Çorlu İmam Hatip Ortaokulu’nu da ziyaret ederek, öğrencilere başarılar diledi.

SERGİ AÇILIŞI YAPTI

CHP’li Yüceer, okul ziyaretlerinin ardından Çorlu Devlet Hastanesi’nde Türkiye’nin Down Sendromlu ilk fotoğraf sanatçısı olan Volkan Madaslı’nın “Yeryüzü Melekleri” adlı sergisinin açılışını yaptı. Açılış kurdelesini Volkan’la birlikte kesen Yüceer, küçük fotoğraf sanatçısı ile sergiyi gezdi ve fotoğrafları hakkında bilgi aldı.

HASTALIK DEĞİL GENETİK FARKLILIK

Down Sendromunun bir hastalık olmadığını sadece genetik bir farklılık olduğunu söyleyen Yüceer, Dünya genelinde 6 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 100 bin civarı insanın bu genetik farklılığı taşıdığını kaydetti. Yüceer, Volkan aldığı fotoğrafçılık eğitiminin ardından Türkiye’nin ilk Down Sendromlu fotoğrafçısı oldu.

Eğitimine de devam ediyor. Çektiği birbirinden fotoğraflara bakınca gurur duydum. Bir kez daha en büyük engelin eğitimsizlik olduğunu, eğitimin her engeli aştığını gördük. Destek olan herkese, öğretmenlerine, özellikle ailesine teşekkür ediyorum. Volkan’ın bu kadar başarılı olmasında onların desteği çok büyük. Ancak burada bir görev de Devlete düşüyor. Devletin de engellilerin hayatını kolaylaştırması, ailelere destek olması gerek ” dedi.

ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULDU

Meclis’te grubu bulunan tüm partilerin ortak kararıyla Down Sendromluları ve ailelerine umut olacak bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulduğunu söyleyen Yüceer, “Geç kalınmış, ancak olumlu bir adam. Araştırma komisyonunda Down Sendromluların, ailelerinin yaşadıkları sorunlar araştırılacak ve çözüm yolları ortaya koyan bir rapor hazırlanacak. Umut ediyorum ki  hazırlanacak rapor ve çözüme yönelik yol haritası diğer raporlar gibi atıl kalmaz; çocuklarımızın ve ailelerinin derdine derman olur” ifadelerini kullandı.

DEVLET SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMİYOR

Devletin engelli vatandaşları yaşamın içine katmak, engelsiz insanlar gibi yaşatmak zorunluluğu olduğunu kaydeden Yüceer, bunun bir lütuf değil, Anayasal görev olduğunu kaydetti. Engelli vatandaşlarımızın eğitim ve istihdam başta olmak üzere pek çok sorunu olduğuna vurgu yapan Yüceer, bu sorunların görmezden gelinmesi nedeniyle engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılmasının güçleştiğini söyledi.

HERKESİ DAVET EDİYORUM

Tekirdağlılar Volkan’ın çektiği birbirinden güzel fotoğrafları görmek için sergiye davet eden Yüceer, Çorlu Devlet Hastanesi Başhekimliğini de ziyaret ederek, doktorlar ve sağlık çalışanlarına kolaylıklar diledi.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın