3 Temmuz 2021

YOK ARTIK, ŞOK TWEET!..

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü’nün edebiyat günleri çerçevesinde Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı Mustafa Armağan’ı öğrencilerle buluşmasına sert tepki göstererek, “Milli Eğitimin işi Cumhuriyet düşmanlarının öğrencilere konferans vermesini sağlamak mıdır?” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü’nün edebiyat günleri çerçevesinde Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı Mustafa Armağan’ı öğrencilerle buluşmasına sert tepki göstererek, “Milli Eğitimin işi Cumhuriyet düşmanlarının öğrencilere konferans vermesini sağlamak mıdır?” diye konuştu.

mustafa-armagan-edirne-hakaretMustafa Armağan Edirne Sosyal Bilimler Lisesinde buluştuğu öğrencilerden sonra  “Dün bir okula gittim Edirne’de. Okul ele geçirilmiş! Kanton gibi. Kemalist kanton! MEB uyansın!”, “Dün Edirne’deydim. Acilen el atılmazsa güzelim Edirne Kemalist sözde aydınların elinde can verecek. Edirne’ye sahip çık Türkiyem.” ve “Acilen Edirne ve Çanakkale’yi kurtarma seferberliği başlatılması gerekiyor.” Twitleri ile Atatürk düşmanlığına Edirne düşmanlığını da ekledi.

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, her fırsatta Atatürk’e, Cumhuriyet’e ve Laikliğe karşı söylemleri ile gündeme gelen Mustafa Armağan’ı Edirne Milli Eğitim Müdürlüğünün davet ederek öğrencilere konferans verdirdiğini ve Edirne Sosyal Bilimler Lisesine götürdüğünü açıkladı.

Cumhuriyete, Atatürk’e ve Laikliğe saldırıyor

CHP’li Bircan konuyu derhal Meclis gündemine taşıyarak, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya bir soru önergesi verdi. Önerge gerekçesinde “14 Mart 2016’da Devecihan Kültür Merkezi’nde Edirne Milli Eğitim Müdürlüğünün edebiyat günleri etkinliğine davet edilen Mustafa Armağan çıkardığı “Derin Tarih” adlı dergisinde ve diğer mecralardaki yazılarında açık açık Cumhuriyet değerlerine, Mustafa Kemal Atatürk’e ve laikliğe saldırmaktadır.” diyen Bircan, Edebiyat günleri çerçevesinde çocuklar için yazılmış hiçbir eseri olmayan Mustafa Armağan’ın Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Edirne’ye davet edilmesinin vatandaşlar tarafından da tepki ile karşılandığının altını çizdi.

Bircan’ın sert tepkisine neden olan olay sonrasında Armağan Twitter hesabından da Edirne ile ilgili şok eden paylaşımlarda bulundu.mustafa-armagan-edirne

Mustafa Armağan Edirne Sosyal Bilimler Lisesinde buluştuğu öğrencilerden sonra  “Dün bir okula gittim Edirne’de. Okul ele geçirilmiş! Kanton gibi. Kemalist kanton! MEB uyansın!”, “Dün Edirne’deydim. Acilen el atılmazsa güzelim Edirne Kemalist sözde aydınların elinde can verecek. Edirne’ye sahip çık Türkiyem.” ve “Acilen Edirne ve Çanakkale’yi kurtarma seferberliği başlatılması gerekiyor.” Twitleri ile Atatürk düşmanlığına Edirne düşmanlığını da ekledi.

Bircan yaptığı sert açıklamada “Açık açık Atatürk düşmanlığı, Cumhuriyet düşmanlığı yapan, Edirne’nin aydın, Atatürkçü öğrencileri görünce onlara kin kusan bu adam nasıl oluyor da Milli Eğitim tarafından okullara gönderiliyor, öğrencilere konferans verdirtiliyor. Atatürk, İnönü, Cumhuriyet ile ilgili ipe sapa gelmez iddialarının tamamı tarihçiler tarafından yalanlanan bu zatı öğrencilerle buluşturan tüm yetkililerin soruşturma geçirmesi gerekiyor” diye konuştu.

Bircan önergesinde şu önemli soruları yöneltti:

  • Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz açıkça Cumhuriyete, Mustafa Kemal Atatürk’e, Laikliğe düşmanca tutumları bilinen birini neden edebiyat günlerine davet etmiştir?
  • Etkinliğe davet edilen kişiler hangi kritere göre, kim tarafından seçilmiştir?
  • Çocuklar için yazılmış bir eseri olmayan Mustafa Armağan hangi sıfatla öğrenciler ile edebiyat günleri buluşmasına davet edilmiştir?
  • Edebiyat günleri için davet edilenlere, yol, konaklama, yemek ve etkinliğe katılım gibi hangi kalemler için ne kadar para harcanmıştır?
  • Edebiyat günlerine çocuk kitapları yazan ve tüm Türkiye tarafından bilinen yazarlardan çağrılmamasını sebebi nedir?

Olayı Eğitim İş, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği Edirne şube başkanlıkları da bir basın açıklaması ile protesto etti.

Bir cevap yazın