3 Temmuz 2021

YGS İÇİN SORU ÖNERGESİ!

İşte, CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi Emre KÖPRÜLÜ’nün iptal edilen YGS soruları için verdiği soru önergesi:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim.

Emre KÖPRÜLÜ

Tekirdağ Milletvekili

TBMM Başkanlık Divan Üyesi

Milyonlarca öğrencinin geleceğini ilgilendiren Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nı hazırlayan ve sınavın sağlıklı bir şekilde sonuçlanması sorumluluğunu taşıyan ÖSYM, AKP iktidarı döneminde kopya çekilmesi, soruların çalınması vs. birçok skandal olaya karışarak güvenilmez bir kurum haline gelmiştir.

Sınav güvenliği konusunda sabıkaları sürekli artan, sayısız öğrenci ve ailesini mağdur eden ÖSYM son olarak 13 Mart 2016’da yapılan YGS temel soru kitapçığında yer alan temel matematik testindeki 15’inci soru ile fen bilimleri testindeki 9’uncu sorunun iptal edilmesine, fen bilimleri testindeki 7’nci sorunun ‘A’ olarak girilmiş cevabının ‘D’ olarak değiştirilmesine karar verdi.

Bu şaibeli sınavların sorumluları bir an önce öğrenci ve ailelerine hesap vermeli, sorumlular cezalandırılmalıdır. Bu skandal uygulamalara hiçbir şekilde göz yumulmamalıdır.

Buna göre;

  1. Öğrencilerin geleceklerini belirleyecek sınav sorularının hazırlanması aşamasında yapılması gereken titiz inceleme neden yapılmamıştır?
  1. İptal edilen soruları kim hazırlamıştır? Bununla ilgili olarak cezai bir işlem yapılacak mıdır?
  1. ÖSYM’nin skandalların tekrarının önlenmesi için ne tür önlemler alınacaktır?
  1. ÖSYM Başkanı ve ilgililer hakkında bir soruşturma açılacak mıdır?

Bir cevap yazın