4 Temmuz 2021

YETİŞKİN NÜFUSTA, YÜZDE 90 ARTTI!

Diyabet hastalığı kan şekeri yüksekliği ile seyreden bir metabolizma hastalığı. Ülkemizde de yaklaşık güncel verilere göre 40 milyon diyabetli olduğu biliniyor. Tüm Türkiye’de yetişkinlerde yüzde 90 artış olduğu gibi Lüleburgaz’da da diyabet hastalarının sayısı her geçen gün artıyor.

images Milyonların baş belası diyabetin şöyle oluşuyor: İnsan vücudunun enerji ihtiyacı yiyeceklerdeki  karbonhidrat (şeker), protein ve yağlardan sağlanıyor. Sindirim sisteminde parçalanarak kan dolaşımına  geçen bu besin öğelerinin en önemlisi glukoz adı verilen basit şeker. Glukoz başta beyin olmak üzere  vücuttaki tüm organların enerji kaynağı. Glukozun enerji sağlayabilmesi için kan akımından ayrılarak  vücut hücrelerinin içine girmesi gerekiyor. Glukozun kanı terk ederek hücrelerin içine girmesini pankreas  adı verilen organdan salgılanan insülin hormonu sağlıyor. Pankreastan insülin hormonunun  salgılanmasının azalması veya salgılanan insülinin yeterli etkiyi gösterememesi durumunda kan şekeri  yükselerek diyabet belası ortaya çıkıyor. Ayrıca diyabet, erken teşhis ve düzenli takip ile tedavi edilmezse  birçok organda hastalıklara yol açıyor. Özellikle ailesinde diyabet hastası olanlar, obezler, 4 kilogramdan  daha ağır doğum yapan anneler ve stres altında yaşayanlarda diyabetin riskinin daha yüksek.

Diyabetin Belirtileri

Sık idrar yapma, çok su içme, ağız kuruluğu, yorgunluk, yaraların geç iyileşmesi, kuru ve kaşıntılı cilt, sürekli açlık hissi diyabetin en çok ön plana çıkan belirtilerinden. Bu belirtilerden sık idrara çıkma, açlık hissi, çok su içme, cilt yaralarında geç iyileşme, ağız kuruluğu, sık sık enfeksiyon geçirme, kuru cilt, ellerde ve ayaklarda uyuşma gibi durumlar, Tip 2 diyabetin en önemli belirtileri. Ağız kuruluğu, susama, çok ve sık idrar yapma, yorgunluk ve halsizlik, sık ve aşırı acıkma, istem dışı kilo kaybetme, bulantı, kusma, karın ağrısı, Bulanık görme ve ayaklarda hissizlik veya uyuşma, karıncalanma ise Tip 1 diyabetin belirtileri arasında yer alıyor. İnsülin hormonlarının eksikliği sonucu ortaya çıkan Tip 1 diyabet, sıklıkla çocukluk ve gençlik yaşlarında ortaya çıkıyor. Tip 1 diyabette hastalar, mutlak veya göreceli bir insülin yetersizliği olduğundan ömür boyu dışarıdan insülin hormonunu almak zorunda. Tip 2 diyabet ise insüline bağımlı olmayan ya da erişkin diyabeti olarak da adlandırılıyor. Eğer siz de bu belirtileri sıklıkla yaşıyorsanız en yakın zamanda doktora gitmenizde sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için fayda var. Daha sağlıklı bir aile, daha sağlıklı bir çevre, daha sağlıklı bir gelecek, daha sağlıklı ve mutlu bir Lüleburgaz için doktorunuza gidin.

Bir cevap yazın