3 Temmuz 2021

YATMADAN 1 SAAT ÖNCE YERSENİZ…

Kivi lif açısından oldukça zengin bir besin kaynağı… 100 gram muzda 1.6 gram bulunan lif, kivide 3.4 gramdır. Bu sayede bağırsaklardaki iyi bakterilerin artmasına yardımcı olur. Tabiki kivinin tek zenginliği içerisinde barındırdığı lif değil. Kivi, kolesterolü düşürür ve kalp rahatsızlıkları riskini ciddi ölçüde azaltır. Diğer faydaları da saymakla bitmiyor.

İngiltere’deki Bristol Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma da lif açısından zengin olan kivinin kolon kanserini önlemede başarılı olduğunu gösterdi. Araştırmacılara göre bu lifler tarafından üretilen bir çeşit asit kansere sebep olan genlerin aktif hale gelmesini engelliyor.

Uykudan 1 saat önce yenilirse…

Yapılan araştırmalar kivinin uyku kalitesini arttırdığını gösteriyor. Yüksek miktarda kalsiyum içerdiği için uyumadan bir saat önce yenilen bir adet kivi daha rahat bir uyku çekmenizi de sağlar. Aynı zamanda ruh halinizi de canlandırmaya yardımcı olur. Kanı sulandıran yapısıyla kivi, bu özelliği nedeniyle doğal bir aspirin olarak bilinir. Yani günde 1 aspirin içmek yerine bir adet kivi tüketmek çok daha sağlıklı… Aspirin fazla alındığı takdirde bağırsak duvarına zarar verebiliyor. Günde bir adet kivi, mide ağrısı, mide bulantısı ve kanama gibi ilacın yan etkilerini uzak tutmaya yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın