28 Haziran 2021

Yandaşlar Zenginleşirken Halk Zor Durumda!

Yandaşlar Zenginleşirken Halk Zor Durumda! CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de CHP Grubu adına yaptığı konuşmada AKP yandaşlarının zenginleştiğini halkın ise zor durumda olduğunu ifade etti.

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu konuşmasında şunları söyledi: “Dört gündür tartışıyoruz. Neyi tartışıyoruz? ‘Uluslararası kurallara göre hareket edelim’ diyorlar, size diyorlar, Hükûmetsiniz. Siz gereğini yapıyor musunuz? Kısmen. Neden? Çünkü hesap vermek istemiyorsunuz, şeffaf değilsiniz; tek adam rejimi işte böyle bir şey, demokrasiyle bağdaşmıyor.

Size yakın olanlar, sizin yönettikleriniz nasıl zengin oluyor, onlara nasıl kolaylıklar sağlıyorsunuz, halkımız da yoksulluk içerisinde. Bunları bile bile, bu yasayı, bu hâlde geçirmeye çalışıyorsunuz.

Tarım Kredi mağdurları

Konuyu güzel bir örnekle açıklamak istiyorum: Son günlerde Tarım Kredi mağdurları var, sayıları 8 bine ulaştı, kefilleriyle birlikte 30-35 bin kişi. Bunların bir ortakları var, Tarım Kredi Kooperatifinin bir iştiraki GÜBRETAŞ. GÜBRETAŞ’ın sözde şeffaf hisselerinin bir kısmı İstanbul Menkul Kıymetler Borsa’sında yani borsada, yani hisse senedi alıp satmaya müsait.

Nedense bu halka açık şirketin yarısının hisseleri bir buçuk yıl önce birisi tarafından toplanıyor. O birisi kim? Ben de onu size soruyorum. Ben biliyorum, bana gelen bilgilere göre. Nedense bu bir kişi o hisseleri topluyor sonra GÜBRETAŞ’ın başka bir arazisi var, maden çıkartıyorlar. Burada da -güzel bir şey- 6 milyar dolarlık altın bulunuyor. A, ne kadar güzel. Güzel bir şey ama hisseleri toplayan ne yapıyor acaba? Tabii zenginleşiyor. Yani GÜBRETAŞ’ın hisseleri 20 kat artıyor. Bunlar ulusal basında var, girerseniz bakarsınız. GÜBRETAŞ’la birinin mahkemesi var, kimin? Sizin çok yakından tanıdığınız bir firma, FETÖ’cü Koza firması. Daha bu sonuçlanmamış, bu sonuçlanmayan mahkemeye göre bu hisseler nasıl toplanıyor?

Neden çiftçinin traktörlerini haczediyorsunuz?

Madem 6 milyar dolarlık altın bulundu neden çiftçinin traktörlerini haczediyorsunuz? Neden ineklerini haczediyorsunuz? 6 milyarlık dolarlık altın varsa çiftçilerle paylaşsanıza, çiftçi ne kadar zor durumda, borcunu ödeyemiyor. Kefiller ne diyor biliyor musunuz alacaklılarına? Burada söylemek istemiyorum. Çiftçileri, esnafları, işçileri, emeklileri, atanmayan yüz binlerce üniversite mezunu genci ne hâle getirdiniz?

40 milyar doları Suriyelilere verdik

Size kırk yıl vergi veren esnafa kırk gün bakamadınız. Geçen hafta başında esnafa kolaylık yardımları çıkardınız, çoğu yararlanamıyor, sigara satan esnaf yararlanamıyor örneğin, deftere girdiği için, defter tuttuğu için, götürü usulde olması lazım. Bunu bile beceremiyorsunuz. Sonra, diyorsunuz ki: ‘40 milyar doları Suriyelilere verdik’ övünüyorsunuz ama bizim vatandaşımız aç, ekmeğe muhtaç. Yardım veriyorsunuz, herkesi kapsamayan yardımlar.

Getirdiğiniz yasalar yarım

Dün, bu ülkeyi İkinci Dünya Savaşı’na sokmayan İkinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün ölüm yıl dönümüydü, kırk yedi yıl önce kaybettik. Bakın, İsmet İnönü İkinci Dünya Savaşı’na sokmamış, dedelerimiz dört yıl askerlik yapmış, ekmeği karneyle vermişiz ama o zamanda bile Merkez Bankasının yedek akçesine dokunulmamış, siz dokundunuz. İşsizlik sigortasındaki parayı ne yaptınız, belli değil, 128 milyar dolar uçtu gitti. Ne çiftçi hâlinden memnun ne işçi hâlinden memnun ne esnaf hâlinden memnun. Getirdiğiniz yasalar yarım. Demokrasiyi işletmiyorsunuz, hukuk sistemini işletmiyorsunuz, insanları sadece fişlemekle uğraşıyorsunuz. Hâlâ dışarıdan ithalatla işi çözmeye çalışıyorsunuz.

Bakın, pandemi var, ben ısrarla söylüyorum: Pandemi ortamında dünyada ülkeler tarımına destek yapıyorlar. Amerikan Senatosu geçen hafta çiftçiye tam 13 milyar dolar destek verdi, yeni bir paket açıkladı. Niye? Su kaynakları azalıyor. Geçen hafta Çevre Yasası‘nı görüştük ‘Su kaynakları azalıyor’ dedik, her yerde azalıyor, ona göre çiftçiye destek vermeniz lazım ama Tarım Bakanınız nereden bilsin, o kendini hâlâ Kanada’daki şirketin yöneticisi zannediyor, o yüzden anlamaz ama biz çok iyi anlıyoruz, çiftçi gerçekten zor durumda, işçi, çiftçi esnaf, emekçi, herkes zor durumda.”

Bir cevap yazın