4 Temmuz 2021

VERGİ BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA FIRSATI

borcu Su borcu, emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi borcu bulunan vatandaşlar borçlarını  yapılandırabilecek. Yürürlüğe giren yeni kanunla birlikte vergi mükelleflerine bazı  kolaylıklar tanındı.

Yeni düzenlemeyle ilgili olarak Lüleburgaz Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklama şu ifadelere yer verildi:  Kamuoyunda torba yasa olarak da bilinen 6552 Sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde  Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun 11 Eylül  2014 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu kanun ile su abonelerimiz ile emlak ve çevre temizlik vergisi  mükelleflerimize pek çok imkân sağlanmıştır.

 Her türlü ceza ve zam yapılandırılabilecek

Buna göre vadesi 30 Nisan 2014 tarihinden önce olan Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları ve Emlak Vergisi üzerinden hesaplanan taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı ile bunlara bağlı gecikme zamları,  su abonelerinden olan su kullanımından kaynaklanan alacaklar ile bunlara bağlı sözleşmelerden kaynaklanan her türlü ceza ve zamların madde kapsamında yapılandırılması mümkündür.

6-9-12-18 taksitte ödenebilecek

Yapılandırmadan yararlanılması halinde varsa gecikme faizi ve gecikme zammından vazgeçilerek bunlar yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları uygulanacaktır. Bu şekilde hesaplanan borcunuzu peşin ödeyebileceğiniz gibi ikişer aylık dönemler halinde 6-9-12-18 eşit taksitte de ödeyebilirsiniz.
Vatandaşların birikmiş borçlarının yeniden yapılandırılmasına imkân sunan ve pek çok uygulama getiren düzenleme için 1 Aralık 2014 tarihine kadar Lüleburgaz Belediye’sine müracaat etmeleri yeterli olacak.

Bir cevap yazın