28 Haziran 2021

Vali Bilgin 6 Bin Yıllık Tarihi Köyü Gezdi

vali-bilgin-6-bin-yillik-tarihi-koyu-gezdi

Vali Bilgin 6 Bin Yıllık Tarihi Köyü Gezdi. Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Trakya’nın en eski yerleşim yerlerinden Aşağıpınar ve Kanlıgeçit ören yeri kazı alanlarını gezdi.

Vali bilgin, Trakya’nın ”ilk çiftçilerinin” izlerinin tespit edildiği Aşağıpınar ve Kanlıgeçit arkeolojik kazı alanlarında devam eden kazı çalışmaları ve elde edilen tarihi bulguların sergilendiği Ahmetçe Köyündeki sergi alanında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Prehistorya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan’dan bilgiler aldı.

Çok ciddi eserler çıktı

Vali Bilgin, kazı ve sergi alanındaki incelemeleri sonrası yaptığı açıklamada; Anadolu’dan Trakya’ya gelen ilk insanların tarımsal faaliyetlerine ilişkin bulgular elde edilen bölgenin çok önemli olduğunu, kazıların kentte 29 yıldır sürdürüldüğünü “29 yıl burada emek verilmiş, arkeolojik kazılar yapılarak bilimsel olarak bunun ispatını ortaya koyarak buradan çok ciddi eserler ortaya çıktığını söyledi.

Aşağıpınar Kanlıgeçit Ören Yerleri

“Tarihini unutan milletler gelecek inşa edemezler”

Vali Bilgin konuyla ilgili yaptığı açıklamanın devamında şu bilgilere yer verdi: “Tarihini unutan milletler, devlet gelecek inşa edemezler asla. Biz geçmişimizi bileceğiz ki geleceğimizi de ona göre geçmişin üzerine inşa edelim. Burada çok ciddi çalışmalar yapıldı. Hayat bir bütündür. Hayatı asla ve asla önemli önemsiz diye ayıramıyorsunuz.

“Anadolu ve Trakya toprakları çok eser yönünden zengin”

O nedenle burayı önemsiyoruz. Buranın Avrupa Birliği Projesi kapsamında etrafı çevrilecek. Buranın tarihi ortaya koyabilecek, görsellik de oluşturacak ve insanların daha iyi anlayacağı çalışmalar yaparak, İnşallah bu tür eserleri koruyacağız. Anadolu ve Trakya toprakları eser yönünden çok zengin. Gelecek nesillere aktararak, gelecek nesillerimizin de bunlar üzerinden kendi hayatlarını, geleceklerini ve medeniyetimizi devam ettirmelerine vesile oluruz.”

Bir cevap yazın