29 Haziran 2021

Vakıf eserlerimizi korumak ulvi bir görevdir!

vakif-eserlerimizi-korumak-ulvi-bir-gorevdir

Vakıf eserlerimizi korumak ulvi bir görevdir! 6 Mayıs Pazartesi günü Ramazan ile başlayan “Vakıflar Haftası” kutlamaları münasebetiyle bir açıklama yapan Saadet Partisi Mahalli İdareler Başkanı Av. Sinan Tekin,  “Vakıflar ecdadımızın bize bıraktığı en önemli emanetlerdir. Onlara sahip çıkmak hepimiz için ulvi bir görevdir” dedi.

Vakıf eserlerimizi korumak ulvi bir görevdir! Vakıfların, kişi veya kişilerin belirli bir hizmetin yerine getirilmesi ya da başkalarının yararlanması için malını, parasını ya da mülkünü bağışlayarak oluşturmuş olduğu kuruluşlar olduğuna dikkat çeken Av. Tekin, “bizim ecdadımızın kurduğu bin yıllık medeniyet bir ‘Vakıf Medeniyeti’dir. Bu medeniyeti Doğu’dan Batı’ya, Kuzey’den Güney’e her gittiği yere bu götürmüştür. Bu gün nereye gitseniz onların eserleri ile karşılaşırsınız” şeklinde konuştu.

Vakıfların kuruluş amaçlarını toplumsal dayanışma ve yardımlaşma olduğuna da vurgu yapan Av. Sinan Tekin, Vakıfların hizmetlerini ise; Dini hizmetler, Sağlık hizmetleri, Eğitim ve öğretim hizmetleri, Aş evi hizmetleri, Sosyal hizmetler, Sanat ve kültür hizmetleri, Milli savunma hizmetleri, Spor hizmetleri…” şeklinde sıraladı.

Av. Sinan Tekin devamla; Bugün toplumumuza düşen en önemli görevlerden birisinin ecdadımızın vakıf emanetinin korunması olduğunu, Ecdadımızın emanet olarak bırakmış olduğu vakıf eserlerinden gelecek nesillerin de yararlanması için onlara daha iyi sahiplenerek gözümüz gibi korumak ve maksadına uygun bir şekilde değerlendirmemiz gerektiğini  ifadesini kullandı.

“Dünyada eşi, benzeri olmayan vakıf eserlerine sahip bir şehirde yaşıyoruz” hatırlatmasını da yapan Av. Tekin,  “Bu muazzam eserlerle şehrimiz en çok ziyaret edilen iller arasında yer almaktadır.

Edirne’mizin ekonomisine büyük katkı sağlayan bu eserlere yöneticileri ile halkı ile gereği gibi sahip çıkmalıyız. Bu durumumuzu koruyarak ilerilere taşımak için hep birlikte daha duyarlı olmalıyız.  Bu vesile ile Vakıf eserlerimizin yapılmasında,  bugüne ulaştırılmasında emeği geçen herkese, özellikle Vakıf çalışanlarına teşekkür eder, ‘Vakıflar Haftası’nı kutlarım” dedi.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın