28 Haziran 2021

Usta Öğreticiler İşsiz, Parasız Ve Güvencesiz!

usta-ogreticiler-issiz-parasiz-ve-guvencesiz

usta-ogreticiler-issiz-parasiz-ve-guvencesiz

Usta Öğreticiler İşsiz, Parasız Ve Güvencesiz! CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Halk Eğitim Merkezlerinde çalışan usta öğreticilerin sesinin duyulmasını istedi. 

Usta öğreticilerin bir yıldır kurs açamadıklarını ve herhangi bir gelirden ve sosyal güvenceden yoksun yaşadıklarını ifade eden Doç. Dr. Gaytancıoğlu  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a “usta öğreticilerin seslerini duyun, taleplerine cevap verin” çağrısında bulundu.

Usta öğreticiler bir yıldır ne yapıyor?

TBMM’de konuya ilişkin bir açıklama yapan CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu “Özel okulları koruyup, kollama ve yüceltmeden başka bir şey yapmayan Milli Eğitim Bakanı’na buradan sormak istiyorum. Halk Eğitim merkezlerinde çalışan usta öğreticiler bir yıldır ne yapıyor? Nasıl yaşıyor? Haberiniz var mı? Siz bir yıldır bu insanlar için ne yaptınız?” sorularını yöneltti.

Sosyal güvenceden mahrumlar

“Gerçi siz Bakanlık olarak öğrenciler, öğretmenler, EBA’ya ulaşamayanlar için de bir şey yapmadınız. Eğitim için bir karne verilecek olsa bir bile alamazdınız” diyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Usta öğreticiler bir yıldır kurslar açılmadığı için ücret alamıyor, sigortaları yatırılmadığı için sosyal güvenceden mahrumlar. Çok zor durumdalar.

Milli Eğitim Bakanlığının usta öğreticiler için kalıcı düzenlemeler yapması gerekiyor. Kadroları, özlük hakları gibi konularda mutlaka adım atılması gerekiyor. Sorunlar, duymadım, bilmiyorum,  görmüyorum demekle çözülmez. Sarayın duvarları halkın sesini geçirmez ama biz buradan söylüyoruz, anlatıyoruz, gösteriyoruz.”

Bir cevap yazın