3 Temmuz 2021

‘ÜNLÜ ALKOLİK ÖLDÜ’ YAZDILAR!..

Karaciğer kanseri sebebiyle Temmuz ayından beri kemoterapi gören usta tiyatrocu Levent Kırca, hayata veda etti. Yeni Akit gazetesinin bu haberi duyurmak için kullandığı ifadeler ise tepki çekti.

Kırca, bir hafta önce hastalığının ağırlaşması üzerine hastaneye kaldırılmıştı. Usta oyuncu, tedavi gördüğü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi’nde vefat etti.

Yeni Akit gazetesinin Levent Kırca’nın ölüm haberinde kullandığı ifadeler ise herkesin tepkisini çekti. Gazete Levent Kırca’yı ‘Ünlü alkolik tiyatrocu’ olarak belirtti.

Yeni Akit gazetesi sanatçı Levent Kırca’nın ölüm haberini “Ünlü alkolik tiyatrocu Levent Kırca, 67 yaşında karaciğer kanseri sebebiyle kemoterapi gördüğü hastanede öldü” diye duyurdu.

TEPKİ YAĞMURU

Yeni Akit’in haberine sosyal medyada büyük tepki gösterildi. Akit gazetesinin internet sitesinde yayınlanan haberde şu ifadelere yer verildi:

‘Ünlü alkolik tiyatrocu Levent Kırca, 67 yaşında karaciğer kanseri sebebiyle kemoterapi gördüğü hastanede öldü. Kanser hastalığına yakalanan Kırca’nın kemoterapi tedavisi sırasında, ‘Herkes bana dua etsin’ gibi lafları sevmediğini söylemişti.’

HİÇ İÇKİ KULLANMADI

Skeçlerinde canlandırdığı sarhoş tiplemesi ile akıllara kazınan Kırca, Hürriyet gazetesine verdiği röportajda hayatımda hiç içki kullanmadım, hiç sigara içmedim demiş ve kendisinin dindar bir insan olduğunun altını çizmişti:

“Bir çağdaş annenin, babanın çocuğu olarak Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkmak utanılacak bir şey midir? Benim farklı tarafım Türk halkının beni sevmesi. Sahnede oyun oynarken seyirciye bakıyorum en az üçte biri başörtülü. Ben de dindar, dinine bağlı bir adamım.

LEVENT KIRCA’YI YAKINDAN TANIYALIM

28 Eylük 1948 yılında dünyaya gelen usta oyuncunun tam adı Zeki Levent Kırca’dır.

Sahnelere ilk kez Ankara Devlet Tiyatrosu’nda 1964 yılında adım atan Levent Kırca,  Ankara Birlik Tiyatrosu ve Halk Oyuncuları’nda çalıştı. Nasreddin Hoca Oyun Treni, Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?, Bu Oyun Nasıl Oynanmalı?, Sağlık Olsun!, Ne Olur Ne Olmaz gibi televizyon dizilerinin yapımcılığını üstlendi.

1978′de Altınşehir adlı filmle sinemaya geçti. Ne Olacak Şimdi? ve Mavi Muammer adlı filmlerde oynadı. Hodri Meydan Topluluğu adlı Tiyatro Grubu’nu kurdu. Eski eşi Oya Başar ile birlikte Güzel ve Çirkin ve Sefiller adlı oyunları sergiledi. Üç Baba Hasan, Kadıncıklar adlı oyunları sergiledi. 1988′de başlayıp 22 yıl süren Olacak O Kadar adlı televizyon programını hazırladı. İlk sinema yönetmenlik denemesini Son adlı filmle yaptı. Daha sonra Şeytan Bunun Neresinde adlı filmi yönetti.

1998 yılında Kültür Bakanlığınca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Sanatçının ikisi ilk eşinden, ikisi de Oya Başar’dan olan 4 çocuğu bulunuyor.

Saint Petersburg Bal Mumu Heykelleri Müzesi’nde heykeli olan nadir Türk sanatçılardandır. 2011 yılında Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbas isimli komedi dizisine başlamıştır, fakat reyting alamadığından dolayı dizi dört bölüm sürmüş ve bitmiştir. 1 Mart 2011 tarihinden itibaren yayın hayatına günlük gazete olarak devam eden Aydınlık Gazetesi’nin yazarıdır.

1998 yılında almış olduğu Devlet Sanatçısı ünvanı Nisan 2015′te geri alındı.

2015 yılında karaciğer kanserine yakalanan usta oyuncu 12 Ekim 2015′te tedavi gördüğü hastanede bu hastalığa yenik düşerek hayatını kaybetti.

 

Bir cevap yazın