3 Temmuz 2021

TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Lüleburgaz Belediyesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri kapsamında Aşkiye – Neşet Çal Sahnesi’nde Tüp Bebek Tedavi Yöntemleri anlatıldı. Opt.Dr. Fatih Öğüç’ün söyleşisinin ardından kura çekildi. Kurada çıkan bir çifte ücretsiz Tüp Bebek Tedavisi hediye edildi.

Acıbadem International Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Direktörü Opt. Dr. Fatih Öğüç katılımcılara Tüp Bebek Tedavisi hakkında önemli bilgiler aktardı. Opt. Dr. Fatih Öğüç 100 çiftten 20 çiftin çocuk sahibi olmada zorluklar yaşadığını belirterek konuşmasına başladı ve şu ifadeleri kullandı: “Günümüzde her 100 çiftten 20 tanesi çocuk sahibi olma zorluğu yaşıyor. Bu çiftlerin aslında yaşadığı sadece organik sorunlar değil. Artık sosyo-ekonomik olarak yaşantımız, akademik veya ekonomik nedenler bizi geç evliliklere itiyor. Bu yüzden yumurta rezervlerimiz kadınlarda azalıyor. Erkeklerde sigara ve alkol tüketimi, radyasyona maruz kalma gibi sebeplerle sağlıklı olmayan üreme hücrelerine sahip oluyorlar. Bu da sadece bizde değil tüm dünyada çocuk sahibi olma zorluğu yaratıyor. İşte tüp bebek bu sorunların çözümünde bir yol.”

Yıllarca Beklemeye Son

Tüp Bebek Tedavisi’nin artık eskisi gibi yıllarca beklenip en son çare olarak denenen bir yol dolmadığını belirten Fatih Öğüç, “İnsanlar artık yıllarca beklemek zorunda kalmıyor. İnsanların evlendikten sonra ya da çocuk sahibi olmak istedikten sonra belli bir zaman dilimleri var. O zaman dilimlerini en uygun şekilde kullanma biçimi de tüp bebek tedavisi.” dedi.

Amaç Gebelik Değil

Fatih Öğüç konuşmasının devamında Tüp Bebek Tedavisi’nde başarıyı arttıran faktörleri şöyle açıkladı: “Tüp bebekte başarı şansımızı arttırmak içi neler yapmalıyız ki sağlıklı nesiller elde edelim? Bizim için amaç sadece gebelik değil. Amacımız eve giden sağlıklı çocuk ve sağlıklı anne. Bunun için kaliteli embriyoya ihtiyacımız var. Embriyo, sperm ve yumurtanın bir araya geldikten sonra oluşan ilk canlı hücremizdir. Bu kaliteli embriyonun biyolojik, genetik ve metobolik özelliğe sahip olması gerekiyor. Kaliteli embriyoyu seçerken bu 3 parametreyi seçmeliyiz. Sadece kaliteli embriyo yetmiyor. Uygun rahim iç dokusu ve buna uygun bağışıklık ve metobolik sisteme sahip bir anne de önemli. Tüm bunları sağlamalıyız ki sağlıklı bir gebelik elde edelim.”

Embriyo Seçimi ve 5. Gün Çok Önemli

Embriyoyu seçerken çok dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Öğüç, embriyo seçimi hakkında şu önemli bilgileri verdi: “Bizim amacımız 5. güne giden embriyoları vermek. Hatta 6.güne giden embriyoları veriyoruz. Bunun nedeni, embriyo fizyolojik yaşamda rahim içine 5.günde ulaşıyor. Yani embriyonun rahim içine en uygun yerleşme dönemi 5.gün. Eğer tek bir embriyo veriyorsak ve 35 yaşın altındaysak başarı şansımız %55 iken, 3.günde verdiğimizde başarı şansımız %37’ye kadar iniyor.” Söyleşinin ardından yapılan kura çekilişi ile bir çifte ücretsiz Tüp Bebek Tedavisi hediye edildi.

 

Bir cevap yazın