15 Nisan 2021

TRAKYA İÇİN ÖNEMLİ DUYURU!..

TRAKYA için önemli duyuru

TRAKYA için önemli duyuru

TRAKYA bu duyuruya dikkat!.. VİZE İNSAN DOĞA YAŞAM DERNEĞİ M.T.A (Maden Teknik Arama) Müdürlüğü’nün bölgemizde başlatmış olduğu sondaj çalışmalarıyla ilgili duyuru yayınladı. Bu duyuru TRAKYA halkı için oldukça önemli.

İşte TRAKYA için önemli olan o duyuru:

Doğa ve Çevre Dostlarına Duyurulur.
M.T.A (Maden Teknik Arama) Müdürlüğü’nün bölgemizde başlatmış olduğu sondaj çalışmalarını Vize İnsan Doğa Yaşam Derneği olarak yakınen takip etmekteyiz. Dernek olarak yaptığımız çalışmalar ve araştırmaların sonucunda yapılan sondaj çalışmalarının Vize İlçesi Evren mahallesi başta olmak üzere Topçuköy-Doğanca-Çavuşköy-Develi-Pazarlı-Okçular-Akpınar-Soğucak-Evrenli ve Düzova köylerini, Pınarhisar ilçesi Tozaklı-Poyralı- Erenler ve Sütlüce köylerini, Lüleburgaz ilçesi Kazanköyü de içine alan devasa bir proje olduğunu öğrendiğimde bölgemiz adına derin endişe ve kaygı duyduk.

“M.T.A 124.000 dekarlık ruhsat alanının yaklaşık 111 dekarlık kısmında sondaj çalışması yapması yine M.T.A 36.690 dekar ruhsat alanının yaklaşık 11 dekarlık kısmında ne sondajı yapıyor? “ sorusunu sorduğumuzda bunun çok kapsamlı bir arama olduğu bilgisine ulaştık. M.T.A bu sondaj çalışmaları sonucunda bölgemizin bir nevi yerlatı haritasını çıkarıyor. Linyit kömüründen tutunda kalker, kil ve benzeri madenlerin rezerv çalışmalarını yapıyor. Sorumlu ve duyarlı bireyler olarak M.T.A ’ya soruyoruz.” Bölgemizde yapılan geniş çaplı sondaj çalışmaları sonucunda ne hedefliyorsunuz? Çıkaracağınız düşük kalorili Linyit kömürünü ne amaçla kullanacaksınız ya da kullandıracaksınız? Çıkarılacak düşük kalorili kömür, yakacak olarak fakir vatandaşlara dağıtılamayacağına göre (Kırklareli Valiliği Mahalli Çevre Kurulu kararına göre Kırklareli merkez ve Lüleburgaz ilçesi hariç diğer ilçelerinde Kırklareli Mahalli Çevre Kurulu kararına göre yakacak olarak kullanılacak kömürün kalorisi 4000 kcl olmak zorunda Lüleburgaz ilçesinde de 4500 kcl olmak zorunda Kırklareli’nin diğer tüm köylerinde de 3200 kcl’nin altındaki kömürün çevre kirliliği yaratacağından dolayı bölgemizden çıkarılacak yaklaşık 1700 kcl’lik kömürün bölgede yaşayan yoksul vatandaşa kömür yardımı olarak dağıtılması mümkün değildir.) bu kömür ne amaçla kullanılacak? Yoksa bu kömür termik santrale mi dönüştürülecek? Çıkarılacak kalker, kil ve benzeri madenler, maden ocaklarına dönüştürülerek doğamızı tehdit eden, yok eden yeni projeler mi olacak? Bölgemizde faaliyet gösteren taş ocaklarının Res’lerinin kamu yararı gözettiği söyleniyor. O zaman vatandaş olarak soruyoruz. Oksijen deposu olan ormanlarımız, tahıl deposu olan tarım arazilerimiz, su deposu olan yeraltı su toplama havzalarımız kamu yararı görevi yapmıyor mu? Kaldı ki Tarım Bakanlığı televizyonlarda tarım arazilerimize sahip çıkalım diye kamu spotu yayınlamaktadır. Devletin bir kurumu tarım arazilerine sahip çıkalım diye kamu spotu yayınlarken devletin diğer bir kurumunun bölgenin birinci sınıf tarım arazileri üzerinde maden arama çalışması yapması ne derece doğrudur? Bölgemizde kurulacak olası termik santralin telafisi mümkün olmayan çevre ve doğa tahribatı yapacağı, tarımın, hayvancılığın yok edileceği, en önemlisi de insan sağlığını tehdit ederek çocuklarımızın, torunlarımızın kansere yakalanma risklerini arttıracağı düşünüldü mü? Bizler, köylüler topraklarını terk mi edecek? Kamu yararı adı altında faaliyet gösterecek olan santral ya da benzeri yatırımlar Kamunun bir parçası olan biz vatandaşlara sorulmadan, bilgilendirilmeden, onayı alınmadan kamu yararı yaratılabilir mi?”
Vize İnsan Doğa Yaşam Derneği olarak yukarıda belirttiğimiz sebeplerden dolayı M.T. A.’nın sondaj arama çalışmalarını ‘’ÇED gereklidir’’ kararı alınmadan , halkın bilgisine sunulmadan hayata geçirilmesini eksik bir karar olarak görüyoruz. Bu yapılan sondaj çalışmalarının halkın bilgisine sunularak, onayını alarak geniş bir mutabakat sonucunda yapılması gerektiğine inandığımız için (Vize Belediyesi,Vize Ziraat Odası, Vize İnsan Doğa Yaşam Derneği ve Topçuköy,Doğanca,Pazarlı,Soğucak,Akpınar,Düzova Pınarhisar’ın Poyralı,Erenler,Sütlüce Muhtarlıkları olarak) yürütmenin durdurulması konusundaki itirazımızı Edirne İdare Mahkemesine yaptığımızı Kamuoyuna önemle duyururuz.

VİDY YÖNETİM KURULU BŞK.

DEMİR AYPAR ERKER

Bir cevap yazın