29 Haziran 2021

Toplulaştırmalarda Takas Yapılsın!

Toplulaştırmalarda Takas Yapılsın! Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan, arazi toplulaştırmalarında vatandaşların tapulu orman arazileri ile hazineye ait orman vasfını yitirmiş tarım arazileri takas edilsin talebini Meclis’e taşıdı.

Toplulaştırmalarda Takas Yapılsın! CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan vatandaşların haklı taleplerini TBMM Genel Kurulunda dile getirerek, “Tarım arazilerini toplulaştırma çalışmaları devam ediyor. Toprak sahibi yurttaşlarımızın ciddi bir sıkıntısı var. Seçim bölgem Edirne Enez ilçesi köylerinde yaşadığımız sorunu birçok yerde de yaşıyoruz.

Yurttaşlarımızın orman bölgesinde kalan tapulu alanları var, burada tarım yapamıyorlar, ormandaki canlı çeşitliliği nedeniyle güvenle kendi topraklarını kontrole bile gidemiyorlar. Öteki taraftan, hazineye ait orman vasfını yitirmiş tarım arazileri var.

Yöre halkı bu toplulaştırma işleminde vatandaşın orman alanındaki tapulu arazileriyle bu orman vasfını yitirmiş tarım arazilerinin takas yapılmasını talep ediyor. Böylece orman alanları da korunmuş olacaktır. Toplulaştırma işlemlerini yapmaya başlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’ndan yurttaşlarımızın çağrısına kulak vermesini bekliyorum” dedi.

CHP’li Bircan, konuyu takip ederek, Bakanla görüşeceğini de ifade ederek, “Yurttaşlarımızın çok haklı bir talebi var. Toplulaştırma yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığının ana görevi de ormanları korumak. Vatandaşın tapulu orman arazisi ile hazineye ait orman vasfını yitirmiş tarım arazisi takas yapılırsa hem vatandaş mağdur olmaz, hem de ormanlarımız korunur” diye konuştu.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın