4 Temmuz 2021

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Lüleburgaz Belediyesi ile TÜM-BEL-SEN arasında yapılan görüşmeler neticesinde Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

Lüleburgaz Belediyesi resmi internet sitesinde yer alan habere göre, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak ile Tüm-Bel-Sen Kırklareli Şube Başkanı Ruhi Çelik, Mali Sekreter Can Öztekin,Lüleburgaz Belediyesi İşyeri Temsilcileri Berkant Çavaş, Senay Erbaş Ünlü arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmeleri sonuçlandı. Lüleburgaz Belediyesi’nde çalışan 142 memur ve 3 sözleşmeli personelin sosyal ve ekonomik anlamda refah seviyesinin yükselmesi anlamını taşıyan toplu sözleşme görüşmeleri olumlu sonuçlandı.

Toplu İş Sözleşmesi imza törenine Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcıları Kevser Özkan ve Rasim Aslan, Meclis üyeleri Günsel Solak, İsmail Yurdatapan, Kemal Pektaş, Tüm-Bel-Sen Kırklareli Şube Başkanı Ruhi Çelik, Mali Sekreter Can Öztekin, Lüleburgaz Belediyesi İşyeri Temsilcileri Berkant Çavaş, Senay Erbaş Ünlü, Lüleburgaz Belediyesi Daire Müdürleri ve Lüleburgaz Belediyesi’nde çalışanlar katıldı.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak Toplu İş Sözleşmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Hepimiz, haberleri izliyoruz çoğu zamanda izlemek istemiyoruz bile, moralimiz bozuluyor. Bu kadar çok kötülüğün hala dünyamızda yayılmaya devam ediyor olması hepimizi üzüyor. Bir tarafta terör örgütü insanlara işkenceler yapıyor, bir tarafta Filistin’de insanlar yaşam alanı bulamıyor. Afrika’da iç savaşta 10 -12 yaşında çocuklar insanları öldürüyor. Fransa’ya bakıyorsunuz başka bir eylem oluyor hem de demokrasinin kalbinde. Aslında hepimizin yapması gereken içselleştirmesi gereken demokrasi ve özgürlüklerdir. Demokrasi ve özgürlüklerin geniş bir alana yayılabilmesi, onun kenarlarına küçük marjinal düşüncenin yaşam alanı bulmasıyla mümkün olacaktır. Ne olursa olsun bu kentte de var, ülkemizde de var hatta bana karşı da var.  Sosyal medyada ve basın kanallarının çoğunda gerçekle ilgilisi olmayan yazılar yazan bir sürü insan var, onlar da yazsın onlar da bir yaşam alanı bulsun. Onlar yaşam alanı bulabilirse, yalnızca özgürlükleri isteyen,  demokrasiyi isteyen, biraz daha insanca yaşamak isteyen ve onun dışında çok fazla beklentisi olmayanların, yaşam alanı genişliyor. Bu uç noktalarda çoğu zaman sendikaları, sivil toplum örgütlerini görüyoruz bazen de siyasi patilerin marjinallerini görüyoruz. Bunlara kendimizi alıştırmalıyız. Eğer özgürlük ortamı varsa inanınki diğer konuları aşabilme şansımız var. Eğer özgürlük ortamı yoksa inanın ki bir gün o sıkıntı hepimizin sorunu haline dönecektir.
Ben Lüleburgaz belediyesinde özgürlük ortamının var olduğuna inanıyorum ve bunun sürekli var olması için mücadele sarf ediyorum. Bunun dışında böyle bir ortam yok diyorsanız bunu nasıl yaratacağımız konusunda fikri olan varsa benim o fikirleri hayata geçirmek için de mücadele edeceğimi bilmeniz gerekiyor.”

EMEK EN YÜCE DEĞERDİR

Başkan Emin Halebak konuşmasının devamında, “Emek en yüce değerdir. Hayatım boyunca bunu söyledim ve buna inanıyorum. Burada bir emek var, emeğin karşılığında bize verilen sınırlardaki sözleşmeleri yapmaya çalışıyoruz. Bu yeterli değil, daha fazlası olması lazım ve daha fazlasını ölçebilmek, performansları ölçmekle mümkün olacaktır. Eğer bizim ücretlerimiz, bütçemizin yüzde 60’ını alıyorsa asgari ücret bile ödememiz imkânsız hale gelecektir ki Türkiye’de bunu görüyoruz. Birçok belediye ücretlerini ödeyemiyor. 5-6 aydır çalışanlar ücretlerini alamadılar. Son 10-15 yıldır Sosyal Güvenlik Kurumu’na o kişilerle ilgili vergilerin primlerin ödenmediğini biliyoruz. Çok şükür öyle bir şey yok, el birliğiyle işçi, memur hep birlikte bir çalışmayla, mücadeleyle ekmeğimizi büyütmeye çalışıyoruz ve burada da paylaşmamız gerektiği sonucuna inanıyorum. Tabiki yalnızca bunu kendi adımıza paylaşmıyoruz. Bu kentin çocuklarıyla, gençleriyle, yaşlılarıyla, kadınlarıyla paylaşıyoruz. Onları bu özgürlük ortamına dâhil etmeye çalışıyoruz.Onları  kendine daha çok güvenen bireyler haline getirme yolunda mücadele etmeye çalışıyoruz ve o mücadelemiz sürecek. Hepimiz daha iyi yaşamak, insan gibi yaşamak ve  düşüncelerimizden dolayı bize kimsenin bir şey dememesini istiyoruz. Tüm bu unsurlar çerçevesinde  yeni toplu sözleşmenin hayırlı olmasını diliyorum. Harcamalarınız hastalıklar veya başka dertler için değil de mutluluk için olsun hayırlısı olsun”diye konuştu.

Kırklareli Şube Başkanı Ruhi Çelik,de imzalanan Toplu İş Sözleşmesi için “4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu çerçevesinde imzalanan ve çalışanların ekonomik durumunu iyileştirmek, aynı işi yapan kişiler arasındaki ücret dengesini ve adaletli ücret dağılımını sağlayarak, iş barışını temin etmek ve bu sayede idarenin hizmet üretme kapasitesini güçlendirmeyi amaçlayan bu sözleşme ile Lüleburgaz Belediyesi çalışanları mevcut haklarının yanında ekonomik ve sosyal haklar elde edecekler. Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın