3 Temmuz 2021

TEŞEKKÜRLER LÜLEBURGAZ!..

Lüleburgaz Belediyesinin ulusal ve uluslararası alanda öncü ve örnek olmasındaki başarısının sırlarından biri de hiç şüphesiz ki eşitlikçi yaklaşım anlayışı… Bugün Lüleburgaz Belediyesi'nde birim müdürlerinin % 60'ı kadın… Kadınların yerel karar organlarındaki Türkiye ortalaması % 4 iken Lüleburgaz Belediye Meclisi'nde % 30… Ayrıca Belediye Meclisi'nde 7 komisyon var. Komisyondaki başkanların da 4'ü kadın… Sivil Toplum Örgütlerinin oluşturduğu Kent Konseyi Meclisi'nin başkanı da kadın… Lüleburgaz Belediye Meclisi bu eşitlikçi yaklaşım anlayışı kapsamında hem bölgeye hem de ülkemize örnek ve öncü olacak bir karara daha aldı. 2016 yılı Lüleburgaz'da 'Kadın Yılı' ilan edildi. 12 Yıldız Şehir Lüleburgaz'ın 'Kent Değerleri'ni oluşturma yolunda attığı yeni adımda '2016 Kadın Yılı' tanıtım toplantısı gerçekleşti. Böylece bölgemizde, ülkemizde ve tüm dünyada çığ gibi büyüyecek bir adımın başlangıcı atılmış oldu.

Lüleburgaz’da Belediye Meclisi tarafından 2016 yılı Kadın Yılı olarak ilan edildi. Kentin her kesiminden kadın da bu uzun soluklu ve sonsuz projede yer aldı. Görüldüğü üzere yer almaya da devam ediyor. Kadınlarımızın emeği, azmi ve yaklaşımı da gösteriyor ki bu çalışma için Lüleburgaz sadece bir başlangıç noktası olacak. Kısa zamanda tüm dünyanın dikkat çekeceği bir proje olacağından şüphe duymak mantıkla açıklanabilir bir durum olmasa gerek. ‘Lüleburgaz Belediyesi’nde birim müdürlerinin  % 60’ı kadın… Kadınların yerel karar organlarındaki Türkiye ortalaması % 4 iken Lüleburgaz Belediye Meclisi’nde % 30… Ayrıca Belediye Meclisi’nde 7 komisyon var. Komisyondaki başkanların da 4’ü kadın… Sivil Toplum Örgütlerinin oluşturduğu Kent Konseyi Meclisi’nin başkanı da kadın…’ Ne kadar harika rakamlar… Yönetimdeki, sivil toplum kuruluşlarındaki, sokaktaki kısacası toplumun her kesiminde yer alan kadınlarımız bu çalışmayı nesilden nesile aktaracak gibi görünüyor. Yaşamaktan mutlu olacağımız kenti yaratmak ve bunu devam ettirmek istiyoruz derken neyi kastettikleri şimdi daha da iyi anlaşılıyor.

Ülkemizde yaşadıklarımız ortada iken bir yerlerde güzel ve değerli şeylerin yapıldığını görmek ve buna ev sahipliği yapmak da Lüleburgaz’da yaşayanlar için çok önemli bir tat olsa gerek. Değer bilenlere… Kadınıyla erkeğiyle emeği geçen herkesi yürekten kutluyoruz. Teşekkürler Lüleburgaz, teşekkürler…

Lüleburgaz’da çok önemli bir toplantı yapıldı. 2016 Kadın Yılı Tanıtım Toplantısı… Toplantıyla ilgili Belediye’den şu açıklama yapıldı: “Lüleburgaz Belediyesinin ulusal ve uluslararası alanda öncü ve örnek olmasındaki başarısının sırlarından biri de hiç şüphesiz ki eşitlikçi yaklaşım anlayışı… Bugün Lüleburgaz Belediyesi’nde birim müdürlerinin  % 60’ı kadın… Kadınların yerel karar organlarındaki Türkiye ortalaması % 4 iken Lüleburgaz Belediye Meclisi’nde % 30… Ayrıca Belediye Meclisi’nde 7 komisyon var. Komisyondaki başkanların da 4’ü kadın… Sivil Toplum Örgütlerinin oluşturduğu Kent Konseyi Meclisi’nin başkanı da kadın…

Lüleburgaz Belediye Meclisi bu eşitlikçi yaklaşım anlayışı kapsamında hem bölgeye hem de ülkemize örnek ve öncü olacak bir karara daha aldı. 2016 yılı Lüleburgaz’da ‘Kadın Yılı’ ilan edildi. 12 Yıldız Şehir Lüleburgaz’ın ‘Kent Değerleri’ni oluşturma yolunda attığı yeni adımda ‘2016 Kadın Yılı’ tanıtım toplantısı gerçekleşti. Böylece bölgemizde, ülkemizde ve tüm dünyada çığ gibi büyüyecek bir adımın başlangıcı atılmış oldu.

2016 Kadın Yılı tanıtım programına, Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya, Cumhuriyet Başsavcısı Zafer Asker, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Trakya’daki tüm illerin ve ilçelerin belediye başkanları ve başkan yardımcıları, Lüleburgaz’daki esnaf odaları sivil toplum kuruluşları ve kadın dernekleri katıldı.

Tanıtım programı Tedx İstanbul Organizatörü Özge Yılmaz’ın moderatörlüğünde gerçekleşti. Özge Yılmaz ailesinde kadının eğitimine çok önem verdiğini, ailesinin kendisini çok önemli bir inisiyatif ve özveriyle yetiştirdiğini belirterek şöyle konuştu: “Ben şöyle bir bakınca arkamdaki 3 kuşak kadının omzunda yükseliyorum ve buradayım. Ben kendi kızıma nasıl bir özveride bulunmalıyım ki bu değerler evrensel değerler olmalı. Bu değerler sadece Lüleburgaz’da değil her ilimizde, her ilçemizde her köyümüzde olmalı. Bugün burada olan Lüleburgazlı kadınlara ve erkeklere  bu inisiyatifin  parçaları oldukları için en içten dileklerimle teşekkür ediyorum.”

Özge Yılmaz’ın moderatörlüğündeki tanıtım programı ‘Yeni Kent Değerleri Yaratmak’ için yola çıkan Turkuaz Kuşak Kadınlar’ın ritm gösterisi ile başladı. Sunumlarla devam eden programın ilk sunumu ‘Neden Kadın Yılı Başlığı’yla İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Dilek Çetin Çivi tarafından yapıldı. Dilek Çetin Çivi’nin ardından Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcısı Kevser Özkan da 2016 Kadın Yılı tanıtım toplantısında neden turkuaz rengin seçildiğini ve ‘Kadın Yılı Misyonu’nu anlattı. Başkan Yardımcısı Kevser Özkan’dan sonra sahneye çıkan Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Reşide Candan, 2016 Kadın Yılı kapsamında yapılan ve yapılacak çalışmalara dair açıklamalarda bulundu. Sunumların devamında Lüleburgaz Belediyesi Endüstri Mühendisi Zeynep Tüfekçioğlu da ‘Kadın Yılı Ajandası’ hakkında bilgi verdi. Lüleburgaz Belediyesinden Mimar Burcu Bağcı da ‘Kadın Akademisi’ projesinin tanıtımını yaptı. Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisini mimari bir bakış açısıyla sundu. Programın ‘Konuşmak İsteyen El Kaldırsın’ bölümünde Türk Kadınlar Birliği Lüleburgaz Şube Başkanı Seval Çalışır sahnedeydi. Sunumlar sona erdikten sonra konuşma gerçekleştiren Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak da 2016 Kadın Yılı kararı ve tanıtım programıyla çok önemli bir adım atıldığını ifade etti. Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya da gecede yaptığı konuşmada, belediyenin yaptığı çalışmayı desteklediğini ve  Lüleburgaz’ın öncü ve örnek olduğunu vurguladı. Gecenin sonunda ilham verici bir konuşmaya imza atan Nil Karaibrahimgil sahneye çıktı. Konuşmasının ardından seslendirdiği şarkılarla geceye renk katan Karaibrahimgil, 19 Mayıs’ta Lüleburgaz’a konser vermek için geleceğinin de müjdesini verdi.

Bir cevap yazın