28 Haziran 2021

Tekirdağ’ın En Verimli Arazileri Ranta Açılıyor!

tekirdagin-en-verimli-arazileri-ranta-aciliyor

tekirdagin-en-verimli-arazileri-ranta-aciliyor

Tekirdağ’ın En Verimli Arazileri Ranta Açılıyor! Tarım arazisine plastik hançer! Birinci sınıf tarım arazisine ‘Osb’ planını kabul etmiyoruz, Tekirdağ’ın en verimli arazileri ranta açılıyor” diyen Chp’li Aygun’dan tarımsal sit alanına Osb girişimine tepki…

Türkiye’nin buğday ve ayçiçeği ambarı topraklarda Osb kurulmak isteniyor. Mevcut Osb alanındaki doluluk oranı yüzde 42 iken verimli tarım arazisinde Osb kurmak hangi zihniyetin ürünüdür?

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ’ın en verimli tarım arazilerinin ranta açılmasına tepki göstererek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle önerge verdi.

“Yarın çocuklarımıza plastik mi yedireceğiz?”

Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde Marmaracık Mevkii’ndeki tarımsal sit alanı kapsamında olan araziye PAKOP Plastik Sanayi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi tarafından “Plastikçiler OSB Yatırım Bölgesi” kurulmak istendiğini söyleyen Aygun, “Birinci sınıf tarım arazisine plastik sanayii kuruyoruz. Yarın çocuklarımıza plastik mi yedireceğiz! Bunun adı tarıma plastik hançerdir” diye tepki gösterdi.

Trakya’nın buğday ve ayçiçeği arazilerine hançer!

Aygun, pandemi sürecinde gıda güvenliği açısından tarımsal alanların korunmasının öneminin görüldüğünü vurgulayarak, “Tüm gelişmiş ülkelerde tarım sektörünün geliştirilmesine yönelik adımlar atılmaktadır. Maalesef gelişmiş ülkelerin aksine Türkiye’de tarım alanları heba edilmekte ve Anayasa çiğnenmektedir” diye konuştu. Aygun, “Bölgemiz, Türkiye’nin buğday ve ayçiçeği ambarıdır. Üretim açısından çok verimli olan ve tarımsal sit alanı kapsamında kalan bir alana nasıl sanayi bölgesi kurmak isteriz, anlamak mümkün değil! Neden boş araziler yerine tarımsal arazilere göz dikiliyor” diye sordu.

Yarın aç kalacağımızın farkında mıyız?

Aygun, Tekirdağ’da planlı sanayi alanlarında doluluk oranının yüzde 42 olduğu halde en verimli tarım arazisi üzerinde organize sanayi bölgesi açılmak istenmesinin bilim ve akılla bağdaşmadığını vurguladı. Tarım arazilerinin Anayasa gereği korunması gerektiğini anlatan Aygun, “Tarım alanlarımızı bu kadar hoyratça heba edersek yarın aç kalacağımızın farkında mıyız” diye sordu.

“Arazi toplulaştırması yapılan en nitelikli arazi!”

Aygun, Ergene’nin Marmaracık Mevkii’nde “Plastikçiler OSB Yatırım Bölgesi” kurulması için 16 Şubat 2021 tarihinde ÇED süreci için askıya çıkıldığını kaydetti. Aygun, “Burası, Trakya’nın kalbi niteliğindeki en nitelikli tarım arazisidir. Bu alanda Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından tarımsal üretimi ve verimi arttırmak üzere kamu yatırım bütçesiyle arazi toplulaştırma çalışması yapılmıştır” diye konuştu.

Bir cevap yazın