28 Haziran 2021

Tekirdağ’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu!

tekirdagin-dusman-isgalinden-kurtulusu

tekirdagin-dusman-isgalinden-kurtulusu

Tekirdağ’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu! Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü dolayısıyla Tarihi Tekirdağ Valilik Binası Atatürk Anıtı önünde çelenk sunma töreni düzenlendi.

Kurum çelenklerinin Atatürk Anıtı’na sunulması ile başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve günün anlam ve önemini belirten konuşmalar ile devam etti. Çelenk sunma törenine Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekilleri; Dr. Candan Yüceer, Dr. İlhami Özcan Aygun ve Enez Kaplan, Garnizon Komutanı Piyade Alb. Şahin Yenilmez, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, il protokolü, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katılım sağladı.

“Tarihimizin en büyük demokratikleşme projesi”

Törende Şeref Defteri’ni imzalayan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak şu ifadeleri kaleme aldı: “İstiklal Mücadelemizin Büyük Başkomutanı ve Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu; Ebedi Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Güzel Tekirdağ’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümünü kutladığımız bu anlamlı günde, vatan sevgimiz ve bağımsızlık ruhumuzla manevi huzurunuzdayız.

Bugün 13 Kasım; Tekirdağ için mutlu ve gururlu bir gün. 13 Kasım Tekirdağ’ın Kurtuluş Bayramını kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz. 1. Dünya Savaşı sonrasında düşman işgaline uğrayan güzel Tekirdağ’ımız, 13 Kasım 1922 tarihinde hasret kaldığı özgürlüğüne kavuşmuştur.

Milli Mücadele döneminde “Ya istiklal, ya ölüm” diyerek yaktığınız bağımsızlık ateşi yurt geneline yayılmıştır. Başkomutanlık ettiğiniz Kurtuluş Savaşı, dünya savaş tarihinin sayfalarına altın harflerle yazılan şanlı bir destandır. Kurtuluş Savaşı‘nı taçlandıran Türkiye Cumhuriyeti, tarihimizin en büyük demokratikleşme, çağdaşlaşma ve kalkınma projesidir.

Cumhuriyet’imizin en büyük değerimiz olduğunun bilinciyle emanetinize sahip çıkıyor ve yolumuzu aydınlatan ilke ve devrimlerinizi yaşatmaya devam ediyoruz. Ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarma idealiyle yürüdüğümüz çağdaşlaşma yolunda ölümsüz fikirleriniz en önemli rehberimizdir. Büyük ailem olan Tekirdağ halkı adına eserlerinizi yaşatacağımıza ve yolunuzdan asla ayrılmayacağımıza söz veriyorum. Başta şahsınız olmak üzere silah arkadaşlarınızı ve istiklal mücadelemizin kahramanlarını rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum. Ruhlarınız şad olsun.”

Bir cevap yazın