8 Haziran 2021

TEKİRDAĞ TEDİRGİN! BALIK ÖLÜMLERİ NEDEN ARTTI?

tekirdag-tedirgin-balik-olumleri-neden-artti

tekirdag-tedirgin-balik-olumleri-neden-artti

Tekirdağ tedirgin! Balık ölümleri neden arttı! CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer Çokal Barajında meydana gelen balık ölümlerini Meclis gündemine taşıdı. Meydana gelen toplu balık ölümlerinin Tekirdağlıları çok tedirgin ettiğini ve haklı olarak balık ölümlerinin ciddi bir kirliliğin habercisi olmasından korkulduğunu belirten Yüceer, “Çokal Barajında tahlil yapılmış mıdır? Yapılan tahlillerde Baraj gölünde kimyasal, fiziksel, biyolojik özelliklerde değişim gözlenmiş midir?” diye sordu.

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ’da Çokal Barajında meydana gelen balık ölümlerini Meclis gündemine taşıdı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yüceer, balık ölümlerinin kirlilikten kaynaklı olduğuna ilişkin iddiaların kaygı verici olduğunu söyledi.

BALIK ÖLÜMLERİNİN NEDENLERİ ARAŞTIRILMIŞ MIDIR?

Balıkların yaşaması için litrede 6 miligram oksijen olması gerekirken, barajdaki oksijen miktarının litrede 0,26 miligrama düştüğünü belirten Yüceer, yıllık 14 milyar litre içme suyu sağlayan ve 10.660 hektarlık bir alana sulama hizmeti veren Çokal barajındaki oksijen düzeyinin düşmesine hangi faktörlerin sebep olduğuna ilişkin Bakanlık tarafından bir araştırma yapılıp yapılmadığını ve alınan önlemleri sordu.

FABRİKA ATIKLARI MI NEDEN OLDU?

Çokal Barajının hizmete girdiği tarihten bu yana kaç tahlil yapıldığını, yapılan tahlillerde Baraj gölünde kimyasal, fiziksel, biyolojik özelliklerde değişim gözlenip gözlenmediğini soran Yüceer, Çokal Barajı yakınlarında bulunan bir peynir fabrikası tarafından peynir altı sularının baraja deşarj edildiğine ilişkin iddialar olduğunu belirtti.

ÇOKAL BARAJI SU KALİTE KRİTERLERİNE UYGUN MU?

Çevrede yaşayan köylüler ve Tekirdağ halkı balık ölümlerinin insan ve çevre sağlığını ciddi anlamda tehdit edecek bir kirlenmenin belirtisi olduğundan endişe duymaktadır diyen Yüceer, Bakan Eroğlu’na Çokal Barajı ve barajı besleyen Kocadere’de organik veya kimyasal kirleticilere rastlanıp rastlanmadığını ve alınan numunelerin Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinde belirlenmiş olan su kalite kriterlerine uygunluğunu sordu.

BAKAN’A SORULAR

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Bakan Veysel Eroğlu’na şu soruları yöneltti:

Yıllık 14 milyar litre içme suyu sağlayan ve 10.660 hektarlık bir alana sulama hizmeti veren Çokal barajındaki oksijen düzeyinin düşmesine hangi faktörler sebep olmuştur? Bakanlığınızca yapılan analizlerde hangi bulgulara rastlanmıştır? Buna ilişkin hangi önlemlerin alınması planlanmaktadır?

2012-2017 yılları arasında ve yıllar itibariyle Çokal Barajında kaç tahlil yapılmıştır? Yapılan tahlillerde Baraj gölünde kimyasal, fiziksel, biyolojik özelliklerde değişim gözlenmiş midir?

Çokal Barajından alınan numuneler Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinde belirlenmiş olan su kalite kriterlerine uygun mudur? Organik ve kimyasal kirleticiler veya ağır metal tespit edilmiş midir?

Çokal Barajını besleyen Kocadere’ye atıklarını boşaltan sanayi tesisi mevcut mudur? Kocadere’den alınan numunelerde fekal, organik veya kimyasal kirleticilere rastlanmış mıdır?

Çokal Barajına yakınlarda bulunan bir peynir fabrikası tarafından peynir altı sularının deşarj edildiğine ilişkin çevre köylülerin öne sürdüğü iddialar araştırılmış mıdır? Bu iddialara ilişkin bulgular tespit edilmiş midir?

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın