8 Haziran 2021

TEK BİR TAŞINA BİLE DOKUNDURTMAYIZ!

tek-bir-tasina-bile-dokundurtmayiz

tek-bir-tasina-bile-dokundurtmayiz

Tek bir taşına bile dokundurtmayız! CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Anıtkabir çevresini yapılaşmaya açan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi kararına sert tepki gösterdi. Yapılanın açık bir saygısızlık olduğunu ifade eden Yüceer, “Halkımız Atatürk’ün aziz hatırasına ve Cumhuriyet değerlerine sahip çıkacaktır.” dedi.

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer yazılı bir açıklama yaparak Anıtkabir çevresinin imara açılmasını ve Anıtkabir Muhafız Bölüğü’nün bulunduğu alanda yapılaşmaya izin verilmesine tepki gösterdi. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 11.05.2016 tarihinde aldığı kararla “Anıtkabir Koruma Amaçlı İmar Planı”nda değişikliğe gittiğini ve bir yıl sonra bu kararın askıya çıkarıldığını belirten Yüceer, “planın askıya çıkmasıyla bir niyet de ortaya çıkmıştır. Bu niyet Anıtkabir’in alanını daraltma, çevresini binalarla kuşatma niyetidir. Bunun altında yatan bir hesaplaşmadır”

ANITKABİR TÜM HALKIMIZA AİTTİR

Anıtkabir çevresinin yapılaşmaya açılmasının Kurtuluş savaşını veren ve Cumhuriyet’i kuran Mustafa Kemal Atatürk ve onun yarattığı değerlerle hesaplaşma isteğinin yeni bir boyutu olduğunu ifade eden Yüceer, Anıtkabir artık yalnızca Ata’mızın ebedi istirahatgâhı değil aynı zamanda Cumhuriyet’e saygının vücut bulduğu yerdir. Tüm halkımıza ait olan Anıtkabir alanının Belediye Meclisi kararlarıyla daraltılması, Anıtkabir çevresinin bile ranta açılmak istenmesi ancak gözü dönmüş bir aklın ürünüdür ”dedi.

KORUMA KURULU DA BU SAYGISIZLIĞA ORTAKTIR

Koruma kurulunun Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi kararını onayladığını belirten Yüceer, Koruma Kurulu da Cumhuriyet ile hesaplaşma arzusunda olan AKP zihniyetine paralel davranarak bu saygısızlığa ortak olmuştur, anlaşılan koruma kurulu kendini kültürel değerlerimizin, Cumhuriyetimizin değil AKP’nin koruma kurulu olarak değerlendirmektedir.”  dedi.

TEK BİR TAŞINA BİLE DOKUNDURTMAYIZ

Atatürk’ü kamusal alandan silme, Cumhuriyet değerlerini ortadan kaldırma amacı taşıyan bu tip uygulamaların onbeş yıldır süreklilik kazandığına vurgu yapan Yüceer, “Kamu binalarından TC tabelasının kaldırılmasından tutun, Cumhuriyet’in seksen yıllık birikimlerinin çarçur edilmesine, Atatürk Orman Çiftliği arazisinin yağmalanmasından tutun Anıtkabir’e çocuk parkı yapma girişimine kadar tüm uygulamalar Cumhuriyetimizle, Cumhuriyetimizin kurucusuyla ve Cumhuriyet değerleriyle bitmeyen bir hesaplaşmanın ürünüdür. Ama şunun bilinmesini isterim Anıtkabir’in tek bir taşına dahi dokundurtmayız. Halkımızın iradesi ortadadır. Halkımız her koşulda Cumhuriyet’e, Atatürk’e ve onun aziz hatırasına sahip çıkacaktır ” dedi.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın