28 Haziran 2021

Taş Köprü’nün Kurtuluşunda Önemli Adım!

Lüleburgaz taş köprü

Lüleburgaz taş köprü alternatif yol

Taş Köprü’nün Kurtuluşunda Önemli Adım! Lüleburgaz’ın en önemli eserlerinden olan Mimar Sinan’ın tarihi eseri Tarihi Taş Köprü’nün, taşıt trafiğinden kurtulması için önemli bir adım atıldı.

Taş Köprü’yü taşıt trafiğinden kurtaracak alternatif yol çalışmalarında son aşamaya gelindi. Lüleburgaz Belediyesi’nin kamulaştırmaları büyük oranda tamamladığı alternatif yolun bağlantı noktası için DSİ, Köprüaltı ve Kaynarca Derelerinin üzerine Eylül ayında köprü inşaatına başlayacak.

Taşıt trafiğinden arınacak

Köprülerin tamamlanmasının ardından Taş Köprü taşıt trafiğinden arındırılacak. Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli alternatif yol ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeye yer verdi: “Köprülerin tamamlanmasıyla birlikte alternatif yolumuzu bitireceğiz. Alternatif yol açılır açılmaz Tarihi Taş Köprü’yü yaya kullanımına açacağız.

Edirne Caddesi’ne doğrudan bağlantı

Tarihi köprünün kuzeyinde yapılması planlanan biri 20, diğeri ise 12 metre genişliğinde olacak alternatif yol Değirmen Caddesi’nden başlayıp sırasıyla Köprüaltı, Kaynarca Deresi, küme evleri ve Diş Hastanesi Kavşağı güzergahını takip ederek doğrudan Edirne Caddesi’ne bağlanacak.

Köprülere ne zaman başlanacak?

Alternatif yolun yapımı kısmında önemli aşamalardan biri olan köprülerin yapımına ise DSİ tarafından Eylül ayı içerisinde başlanacak. Bu çalışma doğrultusunda DSİ’ye bağlı ekipler, Köprüaltı ve Kaynarca Derelerinin üzerine iki adet köprü inşa edecek. Her iki köprünün inşaatının ise yıl sonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor.

Yola da başlanacak
Alternatif yol yapımı için bugüne kadar toplam 22 bin metrekare alanı kamulaştıran ve kalan son parselle de anlaşma noktasında olan Lüleburgaz Belediyesi, köprü yapımıyla eş zamanlı olarak yol yapımını da gerçekleştirecek.
Taş Köprü yayalaştırılacak
Tarihi köprü, alternatif yolun açılmasıyla entegre bir şekilde araç trafiğinden arındırılmış olacak. Bir sonraki aşamada ise tarihi Taş Köprü’nün Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ilgili kuruluşlarla işbirliği ile restorasyon çalışmaları olacak.“Köprüyü yükten kurtaracağız”

Taşıt trafiğine şu an açık olan Taş Köprü ile ilgili açıklamada bulunan Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli şu ifadeleri kullandı: “Alternatif yoldaki önemli kilometre taşlarından biri olan köprülerle eş zamanlı olarak söz konusu yolda asfaltlama işlemlerimizi yapacağız. Köprülerin tamamlanmasıyla birlikte alternatif yolumuzu bitireceğiz. Alternatif yol açılır açılmaz tarihi Taş Köprü’yü araç trafiğinden arındırarak yaya kullanımına açacağız. Bundan sonraki süreçte Karayolları Genel Müdürlüğü’nün tarihi köprümüzdeki restorasyon çalışmalarına başlamasını bekleyeceğiz.”

Bir cevap yazın