29 Haziran 2021

Sözde ittifak, özde temsilde adaletsizlik!

Sözde ittifak, özde temsilde adaletsizlik! CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Çorum’da hafta sonu bir dizi etkinliğe katıldı.

Sözde ittifak, özde temsilde adaletsizlik! AKP’nin çocuk cinsel istismarını önlemek için hazırlanan yasa çalışmalarına muhalefete ve STÖ’lere kapılarını kapattığını söyleyen Yüceer, ittifak yasa tasarısını da değerlendirdi. Yüceer, “Sözde ittifak, özde temsilde adaletsizlik” dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’in, Dünya 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Almanya ve Sakarya’dan sonra son durağı Çorum oldu.  Yüceer, Çorum İl Kadın Kollarının düzenlediği kadına yönelik şiddet ve çocuk cinsel istismarı konulu panele katıldı. Panel öncesi Çorum İl Başkanlığında, il ve ilçe başkanları stratejisi toplantısına katılan Yüceer, Çorum Milletvekili Tufan Köse ve İl Başkanı Ali Rıza Suludere ile basına açıklamalarda bulundu.  Yüceer’in gündeminde, AKP ve MHP’nin ittifak kararı vardı.

SÖZDE İTTİFAK, ÖZDE TEMSİLDE ADALETSİZLİK

TBMM’de seçim ittifakı ilgili çıkarılan yasa ile ilgili AK Parti ve MHP’yi eleştirerek, “Sözde ittifak ama özünde temsilde adaletsizlik var, özünde seçim güvensizliği var. Yüzde 10 barajı askeri faşist darbenin bir ürünüdür. ‘Ben istediğim zaman istediğimi yaparım’ anlayışı hâkim. İttifak kurmaktaki asıl amaçları seçimlerde baraj altında kalmamak” dedi.

HİLENİN HUKUKİ ALT YAPISI HAZIRLANDI

İttifak yasasının temsilde adaleti ve seçim güvenliğini yok sadığını, mühürsüz oylara yasal kılıf hazırladığını kaydeden Yüceer, “Demokrasinin ruhuna aykırı bir anlayışla kanunsuzluklar halktan kaçırıldı. Özellikle TBMM TV’nin yayın yapmadığı günü seçtiler. Kanunsuzlukları kimse görmesin, kimse duymasın, kimse bilmesin istediler. Seçimin özgür ve adil bir ortamda yapılmasını engellemek için hazırlanan bu garabetle hilenin hukuki alt yapısını hazırladılar” ifadelerini kullandı.

GÖRÜŞLERİMİZİ ORTAYA KOYACAĞIZ

Basın toplantısının ardından panele katılan Yüceer, çocuğa yönelik cinsel istismarın önlenmesi konusunda AKP’nin kapalı kapılar ardında tek başına çalıştığını söyledi.  Yüceer, “Bu konuya tek başına değil, bütüncül olarak yaklaşılmalı. Sürece muhalefet, bu alanda deneyimli STÖ’ler katılmalı. İktidar, tarafları ve katkı sunacak kimseyi dinlemeden kendi başına çalışma yapıyor. Bizler STÖ’lerle çalıştay ve toplantılar yaparak, onların da önerilerini alarak bir rapor halinde görüşlerimizi ortaya koyacağız” diye konuştu.

Bir cevap yazın