16 Nisan 2021

SON DAKİKA!.. KOMŞUYLA VİZE KALKTI!..

Komşuyla vizeler kalktı

Komşuyla vizeler kalktı

Son dakika!.. Komşuyla vize kalktı!.. Türkiye ve Irak karşılıklı olarak vizeleri kaldırdı. Karar bugünden itibaren geçerli olacak.

Türkiye ve Irak 2014 yılında, diplomatların, devlet memurlarının vizesiz karşılıklı olarak ülkeleri ziyaret edebilmesi için vize muafiyeti anlaşmasına varmıştı. Ancak Irak’taki onay süreci yavaş işlediği için, anlaşma yeni onaylandı.

BAĞDAT BÜYÜKELÇİSİ KAYMAKCI’DAN AÇIKLAMA

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı, 2014 yılından beri üzerinde çalışılan Türkiye ile Irak arasında resmi pasaportlara vizeyi kaldıran anlaşmanın nihayet 28 Ekim 2016 tarihinde yürürlüğe girdiğini, sözkonusu anlaşma uyarınca diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili Türk ve Irak vatandaşlarının Irak ve Türkiye’ye seyahat için artık vizeye gereksinim duymayacaklarını ifade etti.

IRAK’TAN GÖÇ AZALDI

Büyükelçi Kaymakcı, değişikliğin sadece diplomatik, hizmet ve hususi pasaportlar için geçerli olduğunu, umuma mahsus Irak pasaportlarına ise etiket vize, e-vize ve C1 (tedavi, turizm ve ticaret) vize uygulamasının devam ettiğini, Türkiye’nin vize koşullarını yerine getiren ve önerildiği şekilde başvuran Iraklılara aynı gün vize verebildiğini belirtti. Büyükelçi Kaymakcı, 2016 yılı başında başlatılan yeni vize uygulamaları ve kolaylıklarıyla, koşulları yerine getiren Iraklıların kolay ve hızlı bir şekilde vize alabilirken, Irak’tan Türkiye’ye ve diğer Avrupa ülkelerine yasa dışı göçün ise önemli ölçüde azaltıldığını da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın