28 Haziran 2021

Son Dakika! Azerbaycan Savaş İlan Etti!

Azerbaycan Ermenistan Savaşı son durum

Azerbaycan Ermenistan Savaşı

Son Dakika! Azerbaycan Savaş İlan Etti! Azerbaycan Ermenistan işgaline karşı savaş hali ilan ettiğini açıkladı. Bazı bölgelerde sokağa çıkma yasağı olacak. Mülkiyet hakları geçici olarak kısıtlanacak.

Son Dakika! Azerbaycan Savaş İlan Etti! İşte Azerbaycan Ermenistan Savaşı son durum! Ermenistan saldırısının ardından Azerbaycan Meclisi, savaş ilan edildiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hiket Hacıyev, ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ve sıkı yönetim ilan edildiğini açıkladı. Alınan karar cephe hattını ve riskli bölgeleri de kapsıyor. Azerbaycan’ın karşı hareketi, Ermenistan’ın başlattığı saldırıya karşı bir saldırı olarak gerçekleşti.

Savaş nasıl başladı?

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan alına bilgiye göre, Ermenistan bir saldırı düzenledi. Bu saldırıda çok sayıda sivil hayatını kaybetti ve yaralandı. Azerbaycan’ın da bu işgal saldırısına karşılık vermesiyle savaş başlamış oldu. Gelen istihbarata göre Rusya’nın bölgeye silah ve mühimmat gönderdiği öğrenildi. Birleşmiş Milletler ateşkes çağrısı yapabilir. Azerbaycan, Güvenlik Konseyi’nin kararına rağmen işgal edilen topraklarını kurtarmak istiyor. Güvenlik Konseyi’nin yeniden toplanması gerekiyor ancak henüz konuyla ilgili yapılan bir açıklama yok.

Azerbaycan’ın yanındayız

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev: “Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Kendi öz topraklarımızzı savunuyoruz. Karabağ bizimdir Karabağ, Azerbaycan’dır.” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan savaş ilanının ardından yatığı açıklamada şunları söyledi: “Türk milleti Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır. Tüm dünya Azerbaycan’ın yanında yer alma çağrısı yapıyoruz. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da: “Haddini aşan Ermenistan yanıtı sahada aldı.” dedi.

“İşgalci Ermenistan provokasyon peşinde”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan’ın savaş ilanı ile ilgili: “İşgalci Ermenistan yine bir provokasyon peşinde olduğunu göstermiştir. Kafkasya’da barış ve istikrarın en büyük engeli Ermenistan, derhal bu saldırganlıktan vazgeçmelidir.” diye konuştu.

Avrupa Konseyi Ermeni saldırısına kayıtsız kalacak mı bu sorunun da cevabı merakla bekleniyor. Rusya’dan: “Cephe hattında en kısa sürede ateşkes sağlanmalı.” açıklaması gelirken İran’dan da “Çatışma bir an önce bitmeli diyalog kurulmalı.” açıklaması geldi.

Ermenistan’dan açıklama

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan yaşanan olayların ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Paşinyan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada: “Durum şu anda hızla ilerliyor. Gerektiği takdirde bilgi verilecek.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın