28 Haziran 2021

Selahattin Minsolmaz Gençlere Seslendi!

selahattin-minsolmaz-genclere-seslendi

Selahattin Minsolmaz Gençlere Seslendi! Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz COVİD-19 süreciyle ilgili bir mesaj yayınlayarak genç vatandaşlara seslendi.

Covid-19’un hem ülkemizde hem de dünyadaki tüm ülkelerde etkisini sürdürmeye devam ettiğini ve herkesi tehdit ettiğini söyleyen Minsolmaz, “Covid-19 süreci dünyada ve ülkemizde etkisini sürdürmekte ve tüm şiddetiyle sevdiklerimizi tehdit etmeye devam etmektedir.” dedi. Doğal afetlerin ülke vatandaşlarının başına gelebilecek en büyük tehdit ve afetler olduğunu ve bu afetler ile karşılaşıldığında ülkenin alt yapısının çok önemli olduğunu belirten Minsolmaz, afet ve felaketlerin çok uzun yıllar devam eden maddi manevi hasarlar oluşturduğuna dikkat çekti.

Bizim için en değerlisiniz

“Bilmelisiniz ki; gelecek yıllar sizindir, gelecek sizsiniz ve sizler 2023, 2053, 2071 hedeflerimizin mihenk taşlarısınız. Bu hedeflere ulaşmamızdaki umut kaynağımız olmanız sebebi ile siz, bizim için en değerlisiniz.” diyen ve “Ülkemizin hedeflerine ulaşması; sizin azim ve kararlılığınızla gerçekleşecek, sizler büyük Türkiye’nin mimarları olarak, mazlumların kurtarıcısı ve dünya üstünde adaletin ve hakkaniyetin yegane sağlayıcısı olacaksınız.” diyerek sözlerine devam eden Minsolmaz açıklamasının devamında şu sözlere yer verdi: “Değerli kardeşlerim, Şayet yaşadığımız salgın döneminde tedbirlere uymazsak, maske, mesafe ve temizlik kuralını hiçe sayarsak, bu ihlal ve ihmaller kendimize ve sevdiklerimize zarar vereceği ve hatta hayattan koparacağı gibi, dönüşü olmayan pişmanlıklara da sebep olabilecektir.

Türkiye pandemi sürecini en az zararla atlatıyor

Hamdolsun ki; Türkiye pandemi sürecini diğer ülkelere kıyasla en az zararla atlatan ülkelerin başında gelmektedir. İbretle izliyor ve görüyoruz ki, Avrupa bu sürece hazırlıksız yakalanmış, sağlık sistemleri çökmüş, tedavi süreçleri aksamış, ekonomik olarak büyük ölçüde daralmış ve dahası Avrupa Birliği üyesi bazı ülkeler birbirlerinin maskelerine el koyacak kadar travmatik bir yaklaşım içine girmişlerdir.

Oysa ki Türkiye; aralarında İngiltere’nin de bulunduğu 150 ülkeye tıbbi yardım sağlamış ve dünyanın bir ucundaki vatandaşlarının tedavisini gerçekleştirmek üzere ambulans uçaklar ile destansı bir sağlık mücadelesi gerçekleştirmiş, dünyanın hiç bir ülkesinde uygulanmayan filyasyon sistemi ile dünya televizyonlarında başarısı anlatılan bir ülke durumuna gelmiştir.”

Hükümet sağlıkta devrim gerçekleştirdi

Hükümetin sağlık yatırımı ve altyapı konusunda önemli yatırımlar yaptığını ve bu yatırımların pandemiden çok daha önce yapıldığına dikkat çeken Selahattin Minsolmaz: “Kıymetli Kardeşlerim, hükümetimiz bu günleri görürcesine iktidarda bulunduğu süre boyunca sağlık yatırımına müthiş bir ihtimam göstermiş ve yaptığı reformlarla sağlık sisteminde ve altyapısında adeta bir devrim gerçekleştirmiştir. Bu reformlar ile birlikte, 2002 yılında ilimizde bulunan nitelikli yatak yani içinde banyosu, tuvaleti ve en fazla iki hasta yatağı olan, konforlu oda sayısı %6 iken 2018 yılına geldiğimizde bu oranı %74’e çıkardık, çıkarmaya da devam ediyoruz.” diye konuştu.

Muayene sayısı 3.2 milyona ulaştı

Kırklareli’nde sağlık sistemi ve altyapısında gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi veren Minsolmaz, şu teknik verileri paylaştı: “2002 yılında ilimizde yoğun bakım yatak sayısı 5’ken, 2018 yılına geldiğinde bu sayı 69’a çıktı ve iktidarımız boyunca yoğun bakım ünite yatak sayısını tam 13.8 kat arttırdık. İlimizde 2002 yılında sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı % 39 iken bu oranı 2017 yılı itibari ile %71,7 seviyesine ulaştırdık. Kırklareli’nde 112 Acil İstasyon sayısını 3’ten 19’a, 112 acil ambulans sayısını 3’ten 40’a çıkardık. (ikisi Kar Paletli Ambulans) Her hekime bir oda prensibi ile hareket ederek, oda sayısını arttırdık ve muayene sayısını 1.4 milyondan 3.2 milyona ulaştırdık.

Kırklareli en az hasarla atlatacak

Gerçekleşen bu yatırımlarla birlikte, Kırklareli’nin pandemi dönemini en az hasarla atlatacağına inandığını belirten Minsolmaz, “Sizlerin kendinizi gerek spor, gerek ilim ve fen gerek ise diğer müspet alanlarda geliştirmesi için yatırımlarımıza devam ediyor ve millete hizmet esaslı siyasetimizin merkezine sizleri aldığımızı bilmenizi istiyorum. Bu bakış açısı ile, Gençlerin çeşitli eğitim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle donanımlı nesiller olması için düzenlenen gençlik kamplarında Kırklareli’mizdeki gençlere kendilerini geliştirme ve birbirleriyle kaynaşma imkânı sunduk. Bu kamplardan 2002-2019 yıllarında 2.737 gencimizin faydalanmasını sağladık.” dedi.

Kırklareli’nde kulüp sayısı 115’e çıktı

Kırklareli’nde 2002 yılında 1.423 olan lisanslı sporcu sayısını 2019 yılında 20.588’e ulaştığını, verilen destek ve yatırımlarla önü açılan spor kulüplerinin sayılarının arttığını belirten Minsolmaz. Kırklareli’nde 2002 yılında 56 olan spor kulübü sayısının 2019’da 115’e çıktığını belirtti.

8 yurtla hizmet veriyoruz

Üniversitede okuyan öğrencilerin refah, huzur ve rahatının önemli olduğunu ve bu hedefle hareket ettiklerini belirten Minsolmaz, “Kırklareli’nde 2002 yılında, sadece bir yurtla ve 464 yatak sayısı ile hizmet verilmekteyken, 2019 itibarı ile %1.633’lik artışla yani 8.044 yatak sayısı ile ve 8 yurtla hizmet verilmektedir. 2002 yılında sosyal-kültürel, sportif, eğitim, projeler ve faaliyetlere katılan genç hiç yokken bu sayı 2019 yılı itibarıyla hamdolsun 34.861 olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Maske-mesafe ve temizlik çağrısı

Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, yatırımlara devam edeceklerini söyleyerek gençlere verdiği mesajın son bölümünde şu ifadelere yer verdi: “Sizlerin daha müreffeh bir Türkiye’de yaşamanız ve kendi uzmanlık alanlarınızda Türkiye ve dünyada daha saygın konumlara gelmeniz için durmadan ve yorulmadan çalışacağız. Bu duygu ve düşünceler ile sözlerime son verirken bir ağabeyiniz olarak, sizlerden maske-mesafe-temizlik kuralına uymanızı hassasiyetle rica ediyor, her daim yanınızda olacağımızı bilmenizi istiyor, hürmet ve muhabbetlerimi sunuyorum. Rabbim yar ve yardımcınız olsun. (Selahattin Minsolmaz Kırklareli Milletvekili)

Bir cevap yazın