3 Temmuz 2021

SEÇİMİN SONUCUNU LÜLEBURGAZ BELİRLEYECEK

1 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilecek Milletvekili seçimlerinde Lüleburgaz ilçesinden 108 bin 915 seçmenin sandığa giderek oy kullanması bekleniyor. Kırklareli genelinde toplam 264 bin 853 seçmenini oy kullanacağı düşünüldüğünde Lüleburgaz seçmeninin  1 Kasım seçimlerinde %40 gibi etkili bir oranla en etkili seçim bölgesi olacağı tahmin ediliyor.

VEKİL DAĞILIMLARI 1-1-1 Mİ yoksa 2-1 Mİ OLACAK?

Geçtiğimiz seçimlerde 3 bin 192 oyla milletvekili çıkarmayı kıl payı kaçıran MHP bu seçimlerden en umutlu parti olarak göze çarpıyor. MHP önceki oylarına ek olarak 3 bin 192 oy alması durumunda 1 milletvekili çıkarmaya hak kazanacak. Bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda  ise CHP 1 milletvekili çıkarırken AKP 1 milletvekili koltuğunu hak etmiş olacak.

GÖRÜNEN TABLO 2-1 OLACAK GİBİ

MHP’nin seçim çalışmalarını merkez ilçe bölgesine yoğunlaştırması sebebiyle asıl potansiyel olan Lüleburgaz seçmenini fazla etkileyemediğini görüyoruz. Yaptığımız görüşmelerde halkın MHP ile CHP arasında kaldığı fakat MHP adayını tanımadıklarını ve yapılan seçim öncesi çalışmaları fazla samimi bulmadıkları için oylarını yine CHP’den yana kullanacakları yönünde bir eğilim olduğu anlaşılıyor.

CHP 3-0 İÇİN ÇOK ÇALIŞMADI

Her seçim öncesi 3-0 parolasıyla seçim çalışmalarına başlayan fakat garanti oyları sebebiyle çalışmalarını sadece kendi seçmeni üzerine yoğunlaştıran CHP, bu seçim döneminde de genel tavrını bozmadı. Bu tavrıyla adeta iki milletvekiline razı görüntü vermesi de parti içerisinde ayrı tepkilere yol açacak gibi görünüyor.

Lüleburgaz’dan sonra en çok seçmeni bulunan  seçim bölgeleri ise şöyle sıralandı:

Kırklareli Merkez
Kırklareli İl merkezinde 67 bin 971 seçmen

Babaeski
Babaeski’de 38 bin 797 seçmen

Vize
Vize’de 22 bin 154 seçmen

Pınarhisar
Pınarhisar’da toplam 14 bin 962 seçmen

Pehlivanköy
Pehlivanköy’de 3 bin 373 seçmen

Kofçaz
Kofçaz ilçesinde 2 bin 193 seçmen

Demirköy
Demirköy İlçesinde 6 bin 488 seçmen oy kullanacak.

Bir cevap yazın