3 Temmuz 2021

RUS BUĞDAYI 58 KURUŞ

Ankara ile Moskova arasında yaşanan uçak krizine rağmen, Rus buğday ihracatçıları Türkiye pazarını kaybetmemek için fiyat indirimine gitti.

BUĞDAYIN FİYATINI İNDİRDİLER

Jerusalem Post’un haberine göre, uçak krizi sebebiyle Rusya’dan Türkiye’ye yapılan buğday ihracatında kısıtlama beklenirken tam tersi oldu ve Rus buğday ihracatçılarından Türkiye’ye satılan buğdaya fiyat indirimi geldi.

TÜRKİYE’Yİ KAYBETMEK İSTEMİYORLAR

Dünyanın en büyük buğday ihracatçılarından biri olan Rusya, bu ülkenin en büyük buğday pazarı olan Türkiye’yi kaybetmemek için fiyatı düşürdü.

ANLAŞMALAR ESKİ HIZINA GERİ DÖNDÜ

Rusya’nın Türkiye’ye yaptığı buğday ihracatını değerlendiren Rus SovEcon Tarım Araştırmaları Şirketi Başkanı Andrey Sizov, uçak krizinden sonra Rus ihracatçılarla Türk ithalatçıların kasım ayı sonlarıyla aralık ayı başlarında bir tereddüt yaşamasının ardından, buğday anlaşmalarının eski hızına döndüğünü açıkladı.

215 DOLARDAN 200 DOLARA İNDİ

Bu çerçevede Karadeniz teslimi buğdayın tonu 215 dolardan 200 dolara kadar indi.Türkiye halen Rus buğday üreticileri için 4,7 milyon tonluk ihracatla en büyük pazar konumunda bulunuyor. Türkiye’nin buğday ithalatında Rusya’nın payı yüzde 80 civarında.

Bir cevap yazın