3 Temmuz 2021

PETROL DÜŞÜYOR FİYATLAR ARTIYOR

Başlıkta bir yanlışlık olduğunu düşünmeyin. Ham petrol fiyatlarının tarihin en yüksek düzeyine ulaştığı 2008 yılında bir litre mazotun fiyatı 3.29 TL idi. Ham petrolün varili 40 doların altını gördü, mazotun litre fiyatı 3.60 TL. Bir başka ifade ile yazmak gerekirse ham petrol yüzde 72 düştü, mazotun fiyatı ise yüzde 9 arttı.

Ham petrolün varilinin 147 dolara çıktığı Temmuz 2008’de istasyonda 1 litre mazot 3,29 TL’ye satılırken, bugün petrolün varili 40 dolar seviyesine geriledi. Buna karşı bir litre mazot 3,60 TL. Ham petrol Temmuz 2008’den bu yana yüzde 72 ucuzlarken, o döneme kıyasla mazotun fiyatı yüzde 9 arttı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) en önemli üyesi olan Suudi Arabistan; düşük petrol fiyatlarının ekonomisine zarar vermesinin ardından, petrol ve türevi ürünlerin iç piyasada satışına yüzde 50’den fazla zam yapma kararı aldı. Önümüzdeki aylarda uygulamaya konulacak olan karar, tüketicilerin üzerine yük bindireceğinden, harcamalar tarafında iç piyasaya negatif yansıyabilir.

Son olarak 4 Aralık’ta Viyana’da gerçekleşen OPEC toplantısında üretim tavanının kaldırılması ve İran’ın arzı artırması fiyatların 36 Dolar’ın altına kadar gerilemesine sebep olurken, Suudi Arabistan’ı da iflasın eşiğine getirdi. Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yapılan son açıklamaya göre; Suudi Arabistan’ın gelirlerindeki azalma, ülkenin 5 yıl içerisinde iflas etmesine sebep olabilir.

Gelirinin yüzde 90’ını petrol ihracından sağlayan Suudi Arabistan’ın 2015 yılı bütçe açığının 95 milyar Dolar’a yükselmesi, ekonomi yönetiminde önlem alma gerekliliğini doğurdu. Petrol ve petrol türevi ürünlerin satışına uygulanacak olan yüzde 50 oranındaki zam; ihraç edilen ham petrolü etkilemeyeceğinden, Türkiye gibi ithalatçı konumunda olan ülkelerdeki petrol fiyatlarına da yansımayacaktır.

 

Bir cevap yazın