4 Temmuz 2021

PARANIZI GERİ ALIN!

Yargıtay’ın ‘Elektrik dağıtım şirketleri abonesinden kayıp kaçak parası alınamaz’ kararı, vatandaşın şimdiye kadar ödediği paraların da geri alınmasının önünü açmış oldu. Yargıtay’ın aldığı karar sonucunda aboneler dağıtım şirketlerinden kayıp-kaçak bedelini tahsil edebilecek.

Elektrik dağıtım şirketleri abonelerinden sadece 2014 yılı için vatandaştan alınan para 5-6 milyar lirayı buldu. Bu bedel 36.9 milyon aboneye bölündüğünde, her abonenin 2014 yılı için 162 liralık alacağı olduğu ortaya çıkıyor. Artık vatandaş, elektrik dağıtım firmalarından ödediği paraları geriye dönük olarak da talep edebilecek. Vatandaşın geriye dönük 10 yıllık alacağını talep etmesi durumunda ise abone başına alınacak miktarın bin lirayı geçmesi tahmin ediliyor.

BİR KİŞİYLE NE OLUR DİYENLERE…
Elektrik dağıtım şirketleri, abone grubuna göre değişmekle birlikte (konut, sanayi, ticarethane, resmi daire gibi) faturanın yaklaşık yüzde 14’ünü ‘kayıp-kaçak bedeli’ olarak tahsil ediyor. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun “Hırsızın kullandığı kaçak enerji dürüst vatandaştan tahsil edilemez” diyerek aboneden kayıp-kaçak bedeli alınamayacağına hükmettiği karara konu dava, Mersin Silifke’de bir elektrik abonesinin elektrik faturalarından alınan kayıp kaçak parasının yasalara aykırı olduğu şikayetiyle başlamıştı.

NASIL BAŞVURULACAK?
Abonelerin, kayıp-kaçak parasını alabilmek için Yargıtay’ın son kararını emsal gösterip dağıtım şirketi aleyhine dava açmaları gerekiyor. Davada aboneler, hem halen tahsil edilen kayıp kaçak bedeli için tedbir isteyecek hem de geçmiş 10 yıllık bedelin iadesini talep edecek. Eğer abonelerin, faturaları 3 bin lira altında ise tüketici hakem heyetine (fatura tutarına göre), eğer fatura tutarı 3 bin lira üstünde ise mahkemeye başvurmaları gerekiyor.

Bir cevap yazın