4 Temmuz 2021

ÖZEL ŞİRKETLER PROTESTO EDİLDİ

Lüleburgaz’a bağlı Ahmetbey Beldesi’nde ‘Toprağımıza sahip çıkalım’ platformunun öncülüğünde bir araya gelen yaklaşık 500 kişi, meraların hayvancılık yapan şahıs ve özel şirketlere kiralanacak olmasını protesto etmek için bir araya geldi.

meraa Ahmetbey Beldesi girişinde toplanan köylüler ve çevrecilere Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı  Nihat Matkap, CHP Kırklareli eski milletvekili Tansel Barış, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin  Halebak, Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş da katılarak destek verdi.

Av. Emrah Arslan da Ahmetbey Belediyesi hizmet binası önünde basın açıklamasında bulunarak şu  ifadeleri kullandı:

“Şu sıralar Kırklareli’de gündem köylülerin meralarının kiralanması hususudur. Özellikle son dönemde yapılan çalışmalar ve Kırklareli’ de mera komisyonu hazırladığı raporlar ile toplamda 43 belde ve köyün meralarının kiralanması söz konusu. Bu hususla ilgili de yaklaşık olarak 69 şirket kiralama için başvuruda bulunmuştur. Siyasetten ziyade amacımız köylülerimizin geleceğidir. Meralarımızın hayvancılık yapan şahıs ve şirketlere kiralanmasına karşı yasal yollarla mücadelemizi başlattık ve platformumuzun hukuk komisyonu söz konusu yasal sürecin sonuna kadar takipçisi olacaktır. Meraların şirketlere kiralanması hukuken mümkün değildir. Büyük şirketlerin işletmelerinin köylüye tercih edilmesine göz yummayacağız. Zira söz konusu düzenlemeler ile köylünün yaşam hakkına da müdahale edilmekte olduğu açıkça gözler önündedir. Köylümüzün bir karış toprağının bertaraf edilmesine karşıyız. Derhal bu kiralamalar durdurulmalı, komisyon raporları göz önünde bulundurularak kiralamalar iptal edilmelidir. Meralar köylünündür, şirketler paylaşamaz”  Yapılan basın açıklamasının ardından protesto sloganlarla sona erdi.

Bir cevap yazın