15 Nisan 2021

OKUL ÇAĞINDAKİ İŞİTME SORUNU!..

okul çağında işitme sorunu

Uzunköprü Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Bedi Rende, okul çağındaki çocuklarda işitme sorununun önemine dikkat çekti.      

okul-donemi-isitme-sorunuKüçük yaştaki çocuklarda özellikle okul çağında olanlarda, işitme kaybı veya orta kulak iltihapları zaman içerisinde kronikleşir. Bunun çocuklar üzerindeki etkileri ise genellikle duydukları sözleri anlamama veya anlatılan konuyu odaklanamadan kaynaklı performanslarında ve derslerinde gerilemeye zemin hazırlar. Zaman geçtikçe bu çocuklarda toplumdan uzaklaşma ve utangaç bir konuma bürünmelerine neden olur.

Çocuklarda işitme sorunuyla ilgili belirtiler varsa; kendine söylenen şeylere tepki vermiyor veya ona doğru konuştuğunuzu anlıyor gibi görünmüyorsa, söylenenleri tekrar etmenizi istiyorsa (büyük yaştaki çocuklar  için geçerlidir), insan sesi veya diğer seslerin yönünü bulmak için sağa-sola bakınıyorsa, aynı yaştaki çocuklardan daha sonra konuşmaya başladıysa (öğretmenlerin raporlarına, vb.), sözcük veya cümleleri hemen söyleyemiyorsa,   birden fazla kişi konuşurken bir sesi duymakta güçlük çekiyorsa, hızlı veya yumuşak sesleri kaçırıyorsa, okulda performansı düşük ise mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Aile ve öğretmenlerden istenilen çocuğun kulağı ağrıdığında, ateşi olduğunda ve duyma sorunu fark edildiğinde hemen doktora danışılmalıdır.

Bir cevap yazın