14 Nisan 2021

NE YAPIYORSUN KORE!..

Cuma sabahı gerçekleşen beşinci ve en büyük nükleer deneme sonrasında bölge sarsıldı. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, dünyadaki tüm büyük medya organları tarafından son dakika olarak duyurulan gelişme sırasında bir patlamanın kaydedildiğini bildiriyor. Pyongyang yönetimi, saatler sonra nükleer denemenin başarılı olduğunu duyurdu.

Kuzey Kore’nin şimdiye kadar yaptığı en büyük nükleer deneme, 5,3 büyüklüğünde deprem meydana getirdi. Güney Kore, beşinci nükleer denemenin Pyongyang yönetiminin bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük test olduğunu duyurdu. Denemenin ardından ülkenin kuzeydoğusunda kaydedilen deprem, 10 kilometre derinlikte meydana geldi. Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi, Punggye-ri nükleer deneme sahasının yanında depremle birlikte bir de patlama gerçekleştiğini aktarıyor.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye denemeyi ‘K.Kore lideri Kim Jong-un’un manyakça umursamazlığını gösteren ve kendini yok etmeye yönelik bir eylem’ olarak niteledi. Park, denemenin uluslararası topluma büyük bir meydan okuma olduğunu ve K.Kore’nin bunun sonucunda sadece daha çok yaptırımla karşı karşıya kalacağını belirtti.

Seul yönetimi, son denemenin Ocak ayındaki nükleer testin iki katı gücünde olduğunu tahmin ediyor.

Bir cevap yazın