29 Haziran 2021

Ne kadar para harcandı?

Ne kadar para harcandı? Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, 2017 yılının Ekim ayında karayollarına yerleştirilen maket polis araçlarını Meclis gündemine taşımış, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti.

Ne kadar para harcandı? Ancak önergeye cevap gelmemiş ve önergede “Bu maketlerden çalınan olmuş mudur?” sorusu da yer almıştı. Geçtiğimiz haftalarda medyada, Samsun’da yol kenarlarına konulan maket polis araçlarının tepe lambalarının çalındığı haberleri yer aldı. Ancak maalesef ki İçİşleri Bakanlığından hala CHP’li Gaytancıoğlu’na bir cevap gelmedi.

Gülünç Fiyaskoları Haberlerden Öğreniyoruz

Konuyu tekrar gündeme getiren CHP’li Gaytancıoğlu, “önergeme halen cevap gelmediği gibi, konu ile ilgili gülünç fiyaskoları haberlerden öğreniyoruz. Bakanlık bu konuda ne düşünür merak içindeyiz” ifadelerini kullandı.

CHP’li Gaytancıoğlu’nun daha önce gündeme getirdiği önerge şöyle;

Kaç Öğrenciye Karşılıksız Burs Verilirdi?

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, karayollarına yerleştirilen maket polis araçlarını Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Gaytancıoğlu, “Maket araçlara harcanan para ile kaç öğrenciye bütçeden karşılıksız burs verilebilirdi?” diye sordu.

Maket Uygulama Projesine Vergi Gelirlerinden Kaynak Aktardınız mı?

Şehirler arası yollara konulan maket polis aracı uygulamasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya 20 maddelik soru önergesi ile yönelten CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, “en çok merak ettiğim, bu uygulama için ne kadar para harcandığı ve bu projeye vergi gelirlerinden aktarım olup olmadığı. Bu maket araçlar kandırılmaya alışmış bazı yöneticilerimizi yeniden kandırmak için mi tasarlandı. Yoksa yine birileri bundan rant mı sağlıyor. Birileri zengin mi oluyor” ifadeleri ile konunun altını çizdi.

Önergesinde “Daha önce şehirlerarası yollara konulan maket polis aracı uygulaması yaz aylarında TEM Otoyoluna da konuldu. Sürücülerin trafik ihlali yapmasının önüne geçmek amacıyla yerleştirilen bu maketler detayları ile merak konusu” diyen Gaytancıoğlu, şu soruları yöneltti:

Ne Kadar Harcandı?

“Türkiye genelinde kaç maket araç yerleştirildi? Maketlerin kaçı jandarma, kaçı polis bölgesine yerleştirildi? Türkiye genelinde uygulamadan sonra kesilen radar cezaları ne kadardır?

Türkiye geneline bu uygulama için bu maketlere ne kadar para harcandı? Maketlerin üzerine yerleştirilen tepe lambalarına ne kadar harcandı? İçişleri Bakanlığının bütçesinden maket araç uygulaması için kaynak ayrılmış mıydı? Bu projeye vergi gelirlerinden aktarım olmuş mudur? Oranı nedir? Bu maketlerden tahrip edilen olmuş mudur?

Tahrip edilen var ise bunun sayı ya da oranı nedir? Bu maketlerden çalınan olmuş mudur? Maketlerin yerleştirildiği yerler neye göre seçilmiş ve belirlenmiştir? Bu maketler yerleştirildikten sonra Türkiye genelinde trafik kuralı ihlalinde azalma olmuş mudur? Bu uygulama ile amaca hizmet etmiş olduğunuzu düşünüyor musunuz?”

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın