17 Ocak 2021

“NATO’ya Kafa Tutuyorsun Ya…”

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan’ın Bütçe konuşmasında AKP’nin İsrail’i korumak için Kürecik Radar Üssü’nü kurduğunu ve burayı kapatmaya yanaşmadığını ortaya çıkaran konuşmasını paylaştı.

CHP GRUBU ADINA ERDİN BİRCAN (Edirne) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; konuşmamın başında sizleri ve ekranları başında bizleri izleyen halkımızı saygıyla selamlıyorum.

İki yıl önce bu kürsüden yaptığım konuşmada Ergene Nehri’nde yaşanan kirliliği anlatmış ve Ergene’de su çürüdü demiştim. Şimdi, Man Adası belgelerine, eski millî kahramanınız, şimdi ise casus ilan ettiğiniz İranlı rüşvetçinin itiraflarına bakarsak suyun çürümesi normalmiş çünkü iktidarınızda tuz koktu, ahlak çöktü ve iktidarınız çürüdü. (CHP sıralarından alkışlar) Bugün hain ilan ettiğiniz İranlıdan rüşvet alanları kim akladı? Tabii ki AKP. Üstelik arkasına ay yıldızlı bayrağımızı koyup televizyon ekranlarına kahraman olarak çıkardınız. Bu ülke için canlarını veren aziz şehitlerimizden hiç mi utanmadınız? Çanakkale, Kurtuluş Savaşı şehitleri ayağa kalksa yüzlerine nasıl bakacaksınız? “Biz bu rüşvetçiyi millî kahraman yapmıştık.” mı diyeceksiniz, yoksa yine “Kandırıldık.” yalanına mı sığınacaksınız?

Cari açığı hayali ihracatla azaltan ilk iktidar siz oldunuz. (CHP sıralarından alkışlar) Sizin yüzünüzden kesilecek cezayı halkımız ödeyecek ama. Buradan soruyorum: Hâlâ hırsızları korumaya devam edecek misiniz? Kimin neyin önüne yattığını biliyor musunuz?

Biz bu kürsüden “Ergene zehir akmasın.”, “Saros kirletilmesin.”, “Birinci derece doğal sit alanlarında, ormanlarda taş ocakları açılmasın.”, “Trakya toprakları tarımsal sit alanı olsun, parsel parsel birilerine satılmasın.” derken siz elinizden gelse ülkeyi Man Adası’na havale edeceksiniz. (CHP sıralarından alkışlar) Yolunuz yol değil arkadaşlar. Bu yollardan hakikaten vazgeçin.

Çok şey mi istiyoruz? Bizim taleplerimize kulak tıkıyorsunuz. Bizim halkımız için istediklerimizden neden rahatsız oluyorsunuz? Biz ne mi istiyoruz? Ergene zehir akmasın, bir an önce gerçekten temizlensin ve eskiden olduğu gibi geçtiği topraklara da hayat versin istiyoruz.

HASAN BASRİ KURT (Samsun) – Hangi belediyeler veriyor o zehirleri oraya; AK PARTİ’li belediyeler mi, CHP’li belediyeler mi?

ERDİN BİRCAN (Devamla) – 4 kere açtığınız ama sulama kanallarının yapılmaması nedeniyle en az dört yıl daha çiftçimizin kullanamayacağı Çakmak Barajı’nın sulama sistemlerinin bir an önce tamamlanmasını istiyoruz. Keşan-Enez yolu yapılsın diyoruz. Yine ödenek yok. 60 kilometrelik yol ayıplı yoldur. Burada yapılan kazalardan AKP sorumludur.

Sayın Bakanım, sizin kırk yıl önce doktorluk yaptığınız o Enez hâlâ aynı yol. Sayın Bakanım da gidip geliyor, o yolu biliyorlar, kağnı yolundan yapılma bir yoldur.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Afyonkarahisar) – Sizden daha çok biz gidip geliyoruz.

ERDİN BİRCAN (Devamla) – Biliyorum, biliyorum, onun için Allah sizi korusun. Yani, 2 araba bir arada geçemiyor.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU (Afyonkarahisar) – Amin, çok teşekkür ederiz, sağ olun.

ERDİN BİRCAN (Devamla) – Edirne-İstanbul hızlı treni vardı hani bir tane, ne oldu? Vekiller “2016 Ocağında burası yatırım programına alındı.” dedi, o dönemin Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım “2016’da tren yapımına bu sene başlanacak.” dedi; şimdi 2017, 2018’e giriyoruz, şu andaki Ulaştırma Bakanı da “2023” diyor ama bir tek çivi çakılmadı.

Biz, bereketli Trakya topraklarının tarımsal sit alanı olmasını istiyoruz. Siz, Silivri’de birinci derecede tarım arazisine KİPTAŞ eliyle 12 kat konut yapmak istiyorsunuz ve sonra da 8 kat yapacağız diye çaresizce savunma yapıyorsunuz. Buralar tarihî surlar içerisindedir, buralar tarım alanlarıdır. KİPTAŞ satın alıyor, yirmi iki gün sonra da, hemen arkasından 12 kat imar çıkarıyorlar.

Bir taraftan bunları yaparken yine, tarımsal alanlar için kamu spotu yayınlıyorsunuz. Sürekli Osmanlı’yı örnek gösteriyorsunuz ya Osmanlı’nın imar anlayışını da düstur alın arkadaşlar: Komşunun güneşini kapatma, rüzgârını kesme. Siz İstanbul’u yok ettiniz,

Türkiye’yi yok ediyorsunuz. (CHP sıralarından alkışlar)

Doğayı katlettiğiniz gibi, adaleti de katlettiniz. Berat Albayrak bu kürsüden “Evet, cemaat okulunda okudum.” dedi mi? Dedi. Hâlâ Bakanlık yapmaya devam ediyor mu? Ediyor. Ama, bu arada peki, Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay’ı doğru olmadığı hâlde cemaat okulunda okuduğu iddiasıyla FETÖ’cü ilan ettiniz mi? Ettiniz.

Filistin’in sözde, İsrail’in özde destekçisi oldunuz. Soruyorum size: Madem Filistin’in yanındasınız, Kürecik Radar Üssüyle neden hâlâ İsrail’i koruyorsunuz? Kürecik Radar Üssünü kapatacak mısınız; bunun cevabını istiyoruz.

İBRAHİM ÖZDİŞ (Adana) – Nerede, nerede?

ERDİN BİRCAN (Devamla) – Kürecik Radar Üssüyle İsrail’i korumaya hâlâ devam edecek misiniz? Çıkıp dışarılarda mangalda kül bırakmıyorsunuz…

BURCU KÖKSAL (Afyonkarahisar) – Onlarda o yürek nerede?

ERDİN BİRCAN (Devamla) – …ama radar üssünü

BURCU KÖKSAL (Afyonkarahisar) – Aaa…

BÜLENT TURAN (Çanakkale) – Bir daha söyle de zapta geçsin!

ERDİN BİRCAN (Edirne) – 4 bakan…

BAŞKAN – Bir saniye Sayın Bircan, tamamlasın. Lütfen…

Sayın Turan, devam edin.

Buyurun.

BÜLENT TURAN (Çanakkale) – Nasıl bir üslup? Bu üslup yakışıyor mu bir hanımefendiye Sayın Başkan?

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – “Aaa” denir yani.

BURCU KÖKSAL (Afyonkarahisar) – “Aaa” dedik yani ne var bunda?

BÜLENT TURAN (Çanakkale) – Ne dediniz?

BURCU KÖKSAL (Afyonkarahisar) – “Aaa” dedim.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – “Aaa” dedi yani şaşırma!

BÜLENT TURAN (Çanakkale) – Yakışıyorsa bravo!

BAŞKAN – Sayın Turan, siz devam edin.

BÜLENT TURAN (Çanakkale) – Hanımefendiye çok yakışıyor, bir daha söylesin Sayın Başkan.

BURCU KÖKSAL (Afyonkarahisar) – Rüşvetçileri aklamak size ne kadar yakışıyorsa buna tepki göstermek bize o kadar yakışıyor.

BÜLENT TURAN (Çanakkale) – Sayın Başkan, bununla ilgili iddia, tamamen yargıda olan bir süreçtir. Bununla ilgili, mahkemeler karar vermiştir. Ben savcı değilim, yargıç değilim; bu bir.

İkincisi: İsrail’le ilgili iddia ettiği, sayın hatibin İsrail’i koruyoruz iddiası da tamamen yersizdir. Bahsettiği radar, NATO’nun radarıdır. Türkiye NATO’nun üyesidir. İstesek de istemesek de şu anki tablo budur ancak İsrail’le ilgili ilk anlaşmayı yapan, ilk tanıyanın da CHP iktidarı olduğunu ifade etmek isterim.

Teşekkür ediyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN – Teşekkür ederiz Sayın Turan.

BURCU KÖKSAL (Afyonkarahisar) – Dışişlerinin sitesinde ne yazıyor İsrail’in başkenti; ona bir cevap verin.

BAŞKAN – Sayın milletvekilleri…

ERDİN BİRCAN (Edirne) – Sayın Başkan…

BAŞKAN – Buyurun Sayın Bircan.

ERDİN BİRCAN (Edirne) – Yalan söylüyor, 4 bakanı burada aklamadılar mı? Yargı neresindeydi bunun, yargı mı vardı burada? Hâlâ şu anda “50 milyon rüşvet alıp verdim.” diyen bir bakan var orada. Böyle bir şey olur mu! (CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN – Sayın Bircan, bakın, Sayın Turan size sataşmadan kalkıp kürsüden cevap vermedi, sadece kayıtlara geçsin diye yerinden konuştu. O yüzden sizin de mikrofonunuzu açayım, yerinizden söz vereyim.

BÜLENT TURAN (Çanakkale) – Ayrıca, Sayın Başkan, bir husus daha var.

BAŞKAN – Belki bir açıklık getirmek isteyecektir.

Buyurun Sayın Turan.

BÜLENT TURAN (Çanakkale) – Sayın Başkan, bir de Türkiye’de cemaat okullarında okuyanların hapse atıldığını vesaire ifade ettiler. Asla böyle bir şey yok. Türkiye’de yasal zeminlerde açılan okullarda okuyanlara karşın bir dava söz konusu değildir ancak o okulda okuyan veya okumayan, FETÖ’ye yataklık yapan kim varsa makamına, mevkisine, görevine bakılmaksızın da davalar açılmıştır. Söz konusu kişinin de davası bir okulda okuduğundan dolayı değil, o gazetenin FETÖ’nün finansıyla kurulduğu, yönetildiğiyle ilgili bir iddiadır.

BAŞKAN – Peki.

Sayın Bircan, size yerinizden bir dakika söz vereceğim.

Buyurun…

ENGİN ALTAY (İstanbul) – Sayın Başkan…

BAŞKAN – Sayın Altay…

ENGİN ALTAY (İstanbul) – Tabii, yani bu takdirinize bir itiraz etmeyeceğim ama bir yol olmasın, uygulama olmasın diye şunu belirtmemiz lazım: Mecliste kürsüden ya da yerinden hatip kalkıp bir sataşma yapmışsa 69’a göre sataşmaya kürsüden cevap vermek bir usuldür; bu, bozulmasın. Bunun bozulmaması kaydıyla Sayın Bircan yerinden… Sizin de sözünüz yerde kalmasın.

BÜLENT TURAN (Çanakkale) – Sataşmadım Sayın Başkan.

BAŞKAN – Peki, teşekkür ederim Sayın Altay.

Sayın Kerestecioğlu, sonra sizi dinleyeceğim. Sayın Tanal, size de söz vereceğim. Sizin daha önce bir talebiniz vardı.

Sayın Bircan, buyurun.

ERDİN BİRCAN (Edirne) – Sayın Grup Başkan Vekili “Bu, aklandı.” diyor. Burada hangi bakan aklandı? 4 bakanın 4’ü de… Zarrab “50 milyon verdim.” diyor, diğerleri de 1’er milyon aldık diye hayıflanıyorlar şu anda hâlâ; böyle bir şey olur mu?

Yine, Kürecik’le ilgili Kürecik’i… Mademki NATO’yu her yerde… İncirlik’i kapatmaya kalkıyorsunuz da buraya cesaretiniz yetmiyor mu? Hadi çıkın, burayı söyleyin “kapatacağız” deyin. NATO’ya kafa tutuyorsunuz, istediğiniz zaman yapıyorsanız, o zaman bunu da çıkın, kapatın “kapatacağız” deyin buradan.

Teşekkür ediyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN – Peki, teşekkür ederiz Sayın Bircan.

Bütçe görüşmelerinde Cumhuriyet Halk Partisi adına yapmış olduğum konuşmada AKP’nin İsrail’i korumak için Kürecik Radar Üssü’nü kurduğunu ve burayı kapatmaya yanaşmadığını gözler önüne serdim.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın