29 Haziran 2021

Mülteciler şimdi de Trakya topraklarında!

multeciler-simdi-de-trakya-topraklarinda

Ülkenin dört bir yanını saran Suriyeli, Afgan ve Irak uyruklu kişiler şimdi de Trakya topraklarına getirildi. Mülteciler, Iğdır Geçici Gönderme Merkezi’nden, Kırklareli Pehlivanköy Geçici Gönderme Merkezi’ne getirildi.

Bulaşıcı Hastalık İddiasına Cevap

Kırklareli Valiliği, bulaşıcı hastalık taşıyan mültecilerin Iğdır Geçici Gönderme Merkezi’nden Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesindeki Geri Gönderme Merkezi’ne gönderildiği yönündeki haberleri yalanlayan bir açıklama yaptı.

Kırklareli Valiliği, Iğdır Valiliği’nin konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasına da yer verdi. Iğdır Valiliği’nden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer aldı:

“İlimiz Geçici Geri Gönderme Merkezi’nde barındırılan göçmenlerin 09.06.2019 tarihinde ülkelerine geri dönmek için kısa süreli ayaklanma hareketi güvenlik güçlerimizce kısa sürede tamamen kontrol altına alınmıştır. Herhangi bir müdahalede bulunma ihtiyacı hasıl olmadığı gibi, söz konusu iddialarda belirtilen pazarlık veya taleplerin kabul edildiği söylemleri de gerçeği yansıtmamaktadır.

Bulaşıcı hastalık iddialarının ayaklanma hareketi ile ilgisi bulunmamakla beraber, bu hususla ilgili tüm personellerimiz ile 861 göçmenin sağlık taraması yapılmış, iki göçmende tüberküloz olduğu tespit edilmiştir. Ayrı bölümde tutulan ve bulaşıcı hastalık şüphesi bulunan 45 kişinin tanıları kesinleşinceye kadar gerekli tetkik ve gözetim işlemleri Iğdır ilinde devam etmektedir.

Dolayısıyla 400 kişiye tüberküloz bulaştığı hususu asılsız olup, bu tarz söylemlerde bulunanlar halkımızı yanlış bilgilendirerek, korku ve endişeye düşürme gayreti içerisindedirler.”

Bir cevap yazın