7 Haziran 2021

MÜFTÜLERE RESMİ NİKAH KIYMA YETKİSİ VERİLİYOR!

muftulere-resmi-nikah-kiyma-yetkisi-veriliyor

muftulere-resmi-nikah-kiyma-yetkisi-veriliyor

Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veriliyor! Meclise sevk edilen tasarıya göre müftüler de resmi nikah kıyabilecek!

CHP PM Üyesi ve Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer, Meclise sevk edilen tasarıyla il ve ilçe müftülerine nikah kıyma yetkisi verilmesine sert tepki gösterdi. Yüceer, yaptığı yazılı açıklamada, bu yapılanlar din devletine giden yolda döşenen taşlardır. Bunda herhangi bir iyi niyet yoktur. İktidar Laik Türkiye Cumhuriyeti’ni dini kurallar tarafından belirlenen bir Türkiye’ye çevirmeye çalışıyor” dedi.

CHP PM Üyesi ve Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer pazartesi günü yapılan Bakanlar Kurulu sonrasında “Nüfus Hizmetleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın TBMM Başkanlığına sevk edildiğini ve tasarıyla Nüfus Hizmetleri kanununda değişikliğe gidilerek il ve ilçe müftülüklerine, dolayısıyla imamlara nikah kıyma yetkisi verildiğini bildirdi. Bu girişime seyirci kalmayacaklarını belirten Yüceer “Bir kısmı henüz değişen kabinenin ilk icraatının laikliğe bir darbe daha vuracak böylesi bir girişim olması şaşırtıcı değildir” dedi.

LAİKLİĞİN İÇİNİ BOŞALTIYORLAR

2015 ve 2016 yıllarında da benzeri girişimler olduğunu, ancak kadın sivil toplum örgütleri ve kamuoyunun tepkisi nedeniyle iktidarın geri adım attığını belirten Yüceer, “bu gibi düzenlemelerle amaçlanan medeni kanunun düzenlediği tüm alanları dini kurallara dayanan bir sisteme dönüştürmektir. Amaç laikliğin içini boşaltmaktır” dedi.

ÇOCUK EVLİLİKLERİNİN ÖNÜNDEKİ SON BARİYER YIKILMAYA ÇALIŞILIYOR

Daha önce resmi nikah olmaksızın dini nikah kıyanlara verilen cezaların kaldırılarak çocuk evliliklerine zemin hazırlandığını hatırlatan Yüceer, “bunlarla beraber düşünüldüğünde niyet ortaya çıkmaktadır. Adım adım sosyal hayat dini kurallara göre biçimlenmeye çalışılıyor, çocuk evliliklerine yasal kılıf hazırlanıyor, çocuk evliliklerinin önündeki son bariyer yıkılmaya çalışılıyor” dedi.

TÜM KADINLAR KARŞI ÇIKMALI

Çoklu evliliklerin önündeki engelleri dolanmaya çalışan bu düzenlemeye tüm kadınların karşı çıkması gerektiğinin altını çizen Yüceer, “Türkiye’de 81 ilde, 919 ilçede evlendirme daireleri bulunmaktadır. Binlerce evlendirme memuru vardır. 18 binden fazla köy muhtarları da nikah kıyabilmektedir. Bunlar yetersiz mi kalmıştır da böyle bir düzenleme ihtiyacı doğmuştur? Böyle bir eksiklik olmadığı bilinmektedir. Yani bu ihtiyaçtan doğan bir düzenleme değil iktidarın keyfiyetidir” dedi.

KADIN HAKLARINA VURULAN BİR DARBE

Evlenme akdinin “evlendirme memuru” önünde yapılmasının kadın ve çocuk haklarının ve kadın-erkek eşitliğinin temel taşlarından olduğunu ifade eden Yüceer, “Medeni Kanuna göre belirlenmiş yaş sınırı, evlenme ehliyeti, sağlık koşullarının elvermesi, yakın hısımlık olmaması gibi ölçütler, tasarıyla öngörülen düzenleme sonrası kanuna göre değil, dini yaklaşıma, müftülerin ve imamların dünya anlayışlarına göre belirlenecektir. Bundan da en çok zararı kadınlar görecektir. Bu kadın haklarına vurulan ağır bir darbedir” dedi.

KADIN HAKLARI HER ALANDA KUŞATMA ALTINDA

Kadınların ne giyeceklerine, kaç çocuk doğuracaklarına, nasıl kahkaha atacaklarına kadar her alana müdahale edildiğini kaydeden Yüceer, “TV programları da dahil olmak üzere hemen her tarafta birilerinin çıkıp kadınlara ilişkin fetva verdiği, kadınların sosyal hayatının din kurallarına göre belirlemeye çalıştığı bir ülke halini aldık. Kadın hakları ve kadınlar boğucu bir kuşatma altındadır” dedi.

[facebook][tweet][Google]

Bir cevap yazın