15 Nisan 2021

MERANIN ORTASINA KUM OCAĞI MECLİS’TE!.

tekirdağ çorlu kum ocağı

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Çorlu’nun Seymen Mahallesi’ne yapılması planlanan kum ocağını Meclis gündemine taşıdı. Seymen Mahallesi’nin geçimini tarım ve hayvancılıkla sağladığını belirten Yüceer, meranın ortasına kum ocağı yapılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Çorlu’nun Seymen Mahallesi’nde meranın ortasına yapılması planlanan kum ocağını Meclis gündemine taşıdı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yüceer, Seymen Mahallesi’nin merasının iktidar ve şirketlerin talanına açılmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi.

MERA TALANI    

Yüceer, özel bir şirketin Seymen Mahallesi’nin merasında kuvarsit kum ocağı  açmak istediğini, ilgili bakanlıktan kum ocağı açmak için 6 Eylül 2016 tarihinden geçerli olmak üzere arama izni aldığını belirtti. Kum ocağının ruhsat alanının 732 hektar olduğunu, söz konusu şirketin, merayı talan etmek için 15 hektarlık alanda sondaj çalışmaları için beklediğini söyleyen Yüceer, bu  girişimden ne muhtarın, ne mahalle sakinlerinin ne de ilgili kurumların haberinin olmadığını kaydetti.

TEK DERTLERİ RANT

Kum ocağının insan sağlığının yanı sıra çevredeki yeşil dokuyu da tahrip edeceğinin altını çizen Yüceer, “Geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan Seymenliler hayvanlarını otlattıkları meraya kum ocağı yapılmasını istemiyor.  506 dönümlük merada 3000 küçük 1500 büyükbaş hayvanlarını otlatarak, kendi yağıyla kavruluyorlar.  Ancak, meraları yağmalanmak isteniyor.  Mahalle sakinlerinin nasıl geçineceği, hayvanlarını nerede otlatacağı, nasıl tarım yapacağı, kum ocağının insan sağlığına etkilerinin ne olacağı, doğanın katli umurlarında bir değil. Tek dertleri var. O da rant” dedi.

BAKAN’A SORULAR

CHP’li Yüceer Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Kum ocağı  bölgeye hangi amaçla açılmak istenmektedir?

-Bakanlığınız, kuvarsit kum ocağının açılacağı noktada herhangi bir fizibilite çalışması yapılmış mıdır?

İTİRAZLAR DİKKATE ALINACAK MI?

-Kum ocağının tarıma ve hayvancılığa, insan sağlığına vereceği zarar araştırılmış mıdır?

-Kuvarsit kum ocağının yeraltı sularına vereceği zarar hakkında herhangi bir araştırma yapılmış mıdır?

-Kuvarsit kum ocağı için Çorlu Seymen Mahallesi sakinlerinin itirazları dikkate alınacak mıdır?

-İlçe ilçe belirtilmek üzere Tekirdağ sınırları içerisinde kaç adet kum ocağı faaliyet göstermektedir?

-Son 14 yılda  kaç adet kum ocağı açılması için ÇED raporu verilmiştir?

Bir cevap yazın