4 Temmuz 2021

MADEN İŞÇİSİ PATLAMA ANINI ANLATTI

Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Akyazı Köyü’nde bulunan kömür ocağında meydana gelen grizu patlamasında kömür ocağında bulunan maden işçisi Bahattin Hepdemir, patlama anınında neler yaşadıklarını anlattı.

Akyazı Köyü’ndeki kömür ocağında işçi olarak çalışan Bahattin Hepdemir, patlama anında bir anda toz bulutu geldiğini söyleyerek, “Patlama vardiya değişimine denk geldiği anda oldu. İçeride yaklaşık 15 işçiydik. Normalde 90 işçi çalışıyoruz. Desenlere tahkimat yaparken oldu. Önce ayak göçtü sandık daha sonra patlama olduğunu öğrenince arkadaşlarımızın yanına gittik. Biz ocakta çalışırken, saat 18.00-18.30 civarlarında oldu. Galeri desen tahkimatı yaparken bir anda toz bulutu geldi. Çavuşumuz geldi ve ‘patlama oldu, ayak göçtü herhalde’ dedi. Bende kendisine bu ‘patlamaya benziyor’ dedim. Öyle deyince bir anda hemen koşuştuk bölgeden. Yaralıları aldık içeriden ve dışarı çıkardık” dedi.

“Nefes alabiliyorduk”

Kömür ocağı içerisinde alınan tedbirlerin iyi olduğunu belirten Hepdemir, “Tedbirler iyiydi. Maden ocağında çalışırken rahatlıkla nefes alabiliyorduk. Şuanda burada nasıl nefes alıyorsak içeride de aynı şekilde nefes alabiliyorduk. Havalandırma vardı” diye konuştu.

“Durdurulmasına rağmen devam ettiler”

Altınyazı Köyü azalarından Nazım Özer, işletmenin yaklaşık 15 yıldır faaliyet gösterdiğini belirterek, “Dün akşam yaşanan olay öncesi yaklaşık 90 kişinin çalıştığını biliyoruz. Kömür ocağının daha önceden faaliyetinin durdurulmasına rağmen akşam kaza oluncaya kadar devam ediyorlardı” dedi.

Hüseyin K. ve Hayrettin K.’nin işletmeciliğini yaptığı Altınyazı Madencilik Tesisleri’nin, 7 Temmuz 2014’te faaliyetinin evrak eksikliğinden dolayı durdurulduğu iddia ediliyor. Ancak işletme sahibinin 27 Ekim’de savcılığa verdiği ifadede, madenin çökmemesi ve zarar görmemesi için oksijen ve su basılması gerektiği bunun için üretim amacı taşımadan madende işçi çalıştırılması gerektiği konusunda izin aldığı öne sürülüyor.

Bir cevap yazın