4 Temmuz 2021

LÜLEBURGAZLI ÖĞRENCİLER SİZ DE BU FIRSATI KAÇIRMAYIN!

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), 2014 yılında resmi burslu statüde yüksek lisans ve doktora yapmak üzere yurt dışına toplam 1391 kişi göndereceğini açıkladı.

mebburs MEB tarafından gönderilecek öğrencilerin tercihlerine göre dönüşlerinde üniversitelerde  öğretim üyesi, MEB’de uzman ve diğer kamu kurumlarında kılavuzda ilan edilen kadrolarına  uygun bir göreve atanacak.

Yurt dışında lisansüstü öğrenimi görmek üzere tercih yapacak adaylar, tercihlerini 31 Ekim – 6  Kasım 2014 tarihleri arasında ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C.  Kimlik Numaraları ve şifreleri ile yapacaklar.

MEB tarafından yapılan açıklamada, başvuru şartları şöyle açıklandı:

 a) Başvuru tarihi bitimine kadar ilgili lisans alanlarından mezun olmak,

 b) 2011 Sonbahar, 2012 İlkbahar-Sonbahar, 2013 İlkbahar-Sonbahar ve 2014 İlkbahar dönemlerinde yapılan ALES’te, tercih edilebilecek programın kabul ettiği puan türünden en az 70 almış olmak,

c) Lisans öğrenimi ile ilgili genel akademik not ortalaması’4 üzerinden 2.50′, ‘100 üzerinden 65,00″ veya daha yukarı olmak;

d) 1984 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olmak.

Bu şartları taşıyan adayların lisans mezuniyet alanlarına göre başvuruları ve öğrenim görülecek alan tercihleri ÖSYM tarafından alınarak, ilan edilen kontenjan sayısının üç katı aday ALES puan üstünlüğüne göre sözlü sınava çağrılmaya hak kazanacak. Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınavdan sonra, ALES puanının %40’ı, sözlü sınav puanının %40’ı ile mezuniyet notunun %20’si dikkate alınarak hesaplanan yerleştirme puanı 70 ve üzeri olan adaylar, ÖSYM sistemi üzerinden adına öğrenim görecekleri kurum tercihlerini yapabilecekler.

Bir cevap yazın