28 Haziran 2021

Lüleburgaz’ın trafik sorunu ve çözümleri ele alındı!

luleburgazin-trafik-sorunu-ve-cozumleri-ele-alindi

Lüleburgaz’ın trafik sorunu ve çözümleri ele alındı! Lüleburgaz’ın trafik sorununu çözmek için Lüleburgaz Belediyesinin hazırladığı Trafik Master Planı, gerçekleştirilen toplantıda kent paydaşlarına anlatıldı.

Trafik Master Planı sunumunu Yalova Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Öğretim Görevlisi Yavuz Delice gerçekleştirdi. Yavuz Delice, çözüm önerilerinden sonra gecikmeler ve sinyalizasyondan kaynaklanan problemler değerlendirildiğinde 19 milyon TL tasarruf sağlanacağını söyledi. Delice: “Mevcut trafikte günlük 332 kilogram karbon emisyonu oluşuyor.  Önerilerin ardından 332 kilogramdan 220 kilograma düşürüldü. Böylece yılda 40  milyon ton emisyondan kurtulmuş olunacak.” diye konuştu.

Lüleburgaz huzur içinde yaşanan bir kent olacak

Sunum öncesinde değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli şu ifadeleri kullandı: “Trafikle ilgili sorunları tespit edip, sorunlarla ilgili çözümleri ortaya koyduktan sonra modern ve konforlu yollarıyla Lüleburgaz’ı huzur içinde yaşanacak bir kent haline getireceğiz. Planı hazırlamak için kişiye göre değil toplumun objektif olarak belirlenmiş sorunlarına göre hareket edeceğiz. Bu plan için ekipler 3 aşamalı çalışma yaptılar. Mevcut durum ve sorunlu bölgeler tespit edildi. 360 derece kameralarla 25 kavşakta ölçüm yapıldı. Trafik sıkışıklığı, kaldırım işgal ve parklanma yerleri ölçüldü. Hep beraber bu sorunların  ardından kalkmak için çalışacağız. Kentleri, insanların mutlu olacakları ve birlikte yaşarken gelecekte refahı ön planda tutacakları merkezler haline getirebilmek için hep birlikte çalışacağız.”

19 milyon TL tasarruf sağlanacak

Sunumuna başlayan ve gecikmeler ile akaryakıt tasarrufu hesaplandığında 19 milyon TL tasarruf sağlanacağını söyleyen Öğretim Görevlisi Yavuz Delice, “Sürücüler 4 milyon 645 bin lira yakıttan tasarruf sağlanmış olacak. Bu tasarruf gecikmelerden kazanılacak zamanla elde edilecek. Böylece yakıttan da 2 milyon litre tasarruf elde edilmiş olunacak.” dedi.

luleburgazin-trafik-sorunu-cozumleri

Otoyol Kapasite Kuralı

Sorunların tespiti için 25 kavşakta ölçüm yapıldığını, kavşakların yoğunluklarının tek tek ölçüldüğünü ve kavşaklardan geçen araç sayısının belirlendiğini söyleyen Yavuz Delice: “Bilimsel yöntemler kullanılarak kavşaklardaki ölçümler yapıldı. Uluslararası literatürde kabul gören Otoyol Kapasite Kuralı uygulanarak kavşakların hizmet seviyeleri simülasyon çalışmalarıyla beraber belirlendi. Hizmet seviyeleri A’dan F’ye kadar sıralanıyor. A seviyesi yolun tamamen açık olduğunu, F harfi ise trafiğin tamamen sıkışık olduğunu gösterir. Normalde 1 dakikada gidilecek yere kavşak kullanarak 1.5 dakikada gidiliyorsa 30 saniye gecikme olduğu anlamına gelir. Böylece her bir aracın gecikme süreleri hesaplandı.”

Lüleburgaz’ın yaşam kalitesi artacak

Delice açıklamasının devamında şu bilgilere yer verdi: “Sinyalize olmayan kavşaklarda sinyalize olan kavşaklara göre çok daha fazla trafik var. Parklanmadan, yaya alanlarına, trafik akımından sirkülasyona kadar pek çok sorun var. Bu sorunların çözümünün ardından Lüleburgaz’ın yaşam kalitesini arttırmak istiyoruz. Bu hedefle Lüleburgaz’ın sokakları kamerayla tek tek ölçüldü. Böylece Lüleburgaz’ın sokakları içinde yer alan trafik levhalarını belirlemiş olduk. Sadece trafik levhalarındaki ya da trafik sirkülasyonundaki sorunlar ele alınmadı. GPS ile yoldaki sorunlar da belirlendi. Böylece sorunlar noktasal olarak tek tek tespit edildi.”

luleburgaz-trafik-kaza-envanteri

En büyük sorunlardan biri otopark

Öğretim Görevlisi Delice kent çekirdeğindeki en büyük sorunlardan birinin otopark olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı: “Alternatif otoparklar üretilmeli. Kongre Meydanı çevresinde parklanma sorunu olmasaydı trafik sorunu da olmazdı. Bu yüzden otopark sorunu çözülmeli. Otobüs duraklarının ve taksi duraklarının kavşak içine yapılması da hatalı. Kavşak içinde bu duraklar olmaz. Bu hata konforsuz bir ulaşıma yol açar.”

Trafik rahatlayacak

Delice, trafik sorununu daha net göstermek için gerçek taşıt geçişlerinden alınarak oluşturulan simülasyonla anlatım yaptı. Simülasyonu hazırlarken mevcut araç sayısından yüzde 20 daha fazla araçla değerlendirme yapıldığını söyleyen Delice  konuşmasının sonunda şu sözlere yer verdi: “Çözüm önerisinden sonra sisteme mevcut durumdan yüzde 20 fazla araç sokuyoruz. Bu yüzde 20’lik artışın olmasına rağmen çok daha iyi bir trafik elde edeceğiz.”

Bir cevap yazın