28 Haziran 2021

Lüleburgaz’ın su kesintisi sorunu çözülecek!

luleburgazin-su-kesintisi-sorunu-cozulecek

Lüleburgaz’ın su kesintisi sorunu çözülecek! Son zamanlarda yaşanan su kesintilerinin artmasının ardından Lüleburgaz Belediyesi harekete geçti. Su şebekelerinden kaynaklı kesintilerin önüne geçilecek.

Lüleburgaz’ın özellikle bazı bölgelerinde yaşanan şebeke kaynaklı kesintiler son dönemlerde artmaya başladı. Lüleburgaz Belediyesi de bu sorunu çözmek için harekete geçti. Bu sorunu çözmek için kente 3 yeni su kuyusu ve 1 adet de su deposu yapılacak. Yaşanan sorunla ilgili konuşan Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, yaşanan bu sorunu en kısa sürede çözeceklerini ifade etti.

Artan su ihtiyacı giderilecek

Atatürk Mahallesi, Barış Mahallesi, Güneş Mahallesi ve Yıldız Mahallesi‘nde su şebekesinden kaynaklı sorunları çözmek için 3 su kuyusu ve 1 su deposu devreye alınacak. Alınan bilgiye göre sorunlu olan bölgelerde gerekli müdahaleler yapıldı. Kentin pek çok yerinde yeni su kuyuları ve su depoları yapılarak artan su ihtiyacı giderilecek.

İçme suyu kullanım oranı arttı

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Gerenli, nüfusun artmasıyla birlikte içme suyu kullanım oranının yüzde 20 arttığını, içme suyu şebekelerinde bazı kesintilerin yaşandığını, su kuyularının yoğun olduğu yerlerde TREDAŞ‘ın yaptığı bakım çalışmaları nedeniyle bazen su kuyularına enerji verilemediğini bu sorunun jeneratörle giderilmeye çalışıldığını belirtti. Gerenli, içme suyu kuyularında gerekli bakım ve yenileme çalışmalarının yapıldığını, artan su ihtiyacını karşılamak için de 3 yeni içme suyu kuyusu ve 1 adet deponun yapımına başlandığını ifade etti.

Kuyu sayısı 26 olacak

Lüleburgaz’da mevcutta 23 adet su kuyusu bulunuyor. Yapılacak yeni 3 kuyu ile birlikte Lüleburgaz’ın su kuyusu sayısı 26 olacak. Yeni yapılacak depo ile birlikte su deposu sayısı da 5’ten 6’ya çıkmış olacak. Başkan Murat Gerenli su kuyularının ve su deposunun yakın zamanda faaliyete geçeceğini söyledi.

Önceden 100 metreden su çekiliyordu

Başkan Gerenli, kurum olarak gerekli tedbirleri aldıklarını, Lüleburgaz halkının da su kullanımında gerekli duyarlılığı göstermesi gerektiğinin çok önemli olduğunun altını çizdi. Aşırı tüketim nedeniyle Lüleburgaz’ın yer altı suları her geçen gün daha da azalıyor. Yetkililerden alınan bilgiye göre geçtiğimiz yıllarda 100 metreden su çıkarılırken bu sene sular 284 metreden çekildi. Aşırı tüketim yüzünden her geçen yıl yer altı suyumuz azalıyor. Bu nedenle su tüketiminde gerekli duyarlılığı göstermek gerekiyor.

Bir cevap yazın