15 Nisan 2021

LÜLEBURGAZ’IN STRATEJİK PLANI HAZIR!..

Lüleburgaz'ın stratejik planı hazır

Lüleburgaz'ın stratejik planı hazır

Lüleburgaz Belediyesi 2017 – 2021 Stratejik Planın Kanaat Önderleri ile Paylaşım ve Değerlendirme Toplantısı yapıldı. Toplantıda yaşamaktan mutlu olacağımız Lüleburgaz’ın hayalini kuran insanların emeklerinin doğru planlama stratejisiyle yazıya dökülmüş hali olan Stratejik Plan sunuldu.

Stratejik Plan, 40 kişilik Stratejik Plan hazırlama grubu 8640 saat olmak üzere toplam 9120 saatlik çalışma sonucunda oluşturuldu. 2017 – 2021 Stratejik Planı sunumunu Mali Hizmetler Müdürlüğü personeli Çiğdem Yılmaz gerçekleştirdi.

“Saygı, diyalog ve etkileşimin önemini gördük”

Sunumun ardından Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak görüşlerini paylaştı. Başkan Emin Halebak konuşmasına şu ifadelerle başladı: “İçinde bulunduğumuz hafta Avrupa Yerel Demokrasi Haftası. Lüleburgaz, yıllardan beri Avrupa Yerel Demokrasi Haftası etkinliklerine katılıyor, bunu önemsiyor çünkü bir ülkenin demokrasisi yerelde oluşmamışsa, ülke safında olabilme şansı asla sahip değildir. Bu yıl ki Avrupa Yerel Demokrasi Haftası’nın konusu saygı, diyalog ve etkiletişim. Peki saygı, diyalog ve etkileşim Lüleburgaz için, Türkiye için ne anlam ifade ediyor? İçinde bulunduğumuz coğrafyaya, yaşadığımız zaman dilimine baktığımızda çok kültürlü toplumların nasıl birbirine girdiği, çatışma ortamı, iç savaş ve felaketler olduğunu görüyoruz. Libya, artık kasaba kasaba ayrıldı.  Irak, görebildiğimiz kadarıyla üç parça, göremediğimiz kadarıyla 3 parça göremediğimiz kadarıyla paramparça. Suriye, Afganistan, Afrika ülkeleri… Buralardaki çatışmalara, kavgalara baktığımızda, bu yılın konusu olan saygı, diyalog ve etkiletişim eksikliğinin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. 14 Temmuz günü, bu toplantıyı yapmış olsaydık, hayallerimizi dahi sorgulayacak; 15 Temmuz’u düşünecek hiç kimse yoktu.  Hiçbirimiz için düşünemediğimiz bir felaketin, ülkesinin gururu olan orduyu binlerce yıl özgür yaşamış, halkın iradesiyle seçilmiş bir iktidarı yok etmek için, bu ülkenin nasıl çatlaklarından içeri sızılıp parçalanmaya çalışıldığını gördük.”

Lüleburgaz’da yapılanlar 81 ile yayılacak

Başkan Emin Halebak konuşmasının devamında şöyle konuştu: “Bizler ülkemizi seven, yasalara saygılı, Atatürk’ün peşinde yürüyen, hukukun üstünlüğüne inanan, demokrasiyi benimsemiş laik bir toplumuz Lüleburgaz’da. Bunu daha fazla güçlendirmek, bunun en iyi örneklerini çevremize, tüm ülkemize yaymanın gayreti içerisinde olmalıyız. Çünkü Lüleburgaz, %70’i dışardan gelen insanların oluştuğu göç almış bir kent. Yani Lüleburgaz’da bizim yaptıklarımız ülkemizin 81 ilinde karşılık bulacak, hissedilecek, anlaşılacak davranışlar tutumlar olacak. O nedenle biz Lüleburgaz’da nasıl ki bugün yan yana, kol kola, omuz omuza meydanlarımızda bayramlarımızı kutluyorsak, her gün caddelerimizde özgürce dolaşabiliyorsak, hiç kimsenin birbirini ötekileştirmediği, birbirine saygı ve sevgi çerçevesinde yaklaştığı hatta birbirinden çok farklı siyasi görüş, etnik köken, inanç sisteminden olan insanların bir arada yaşadığı hoşgörüyü ve saygıyı buraya kadar sürdürebildiysek bundan sonraki kısmı, bugüne kadar sürdürdüğümüzden çok daha önemli… Mutlu olacağımız ülkeyi, kenti yaratmak hepimizin elinde. O nedenle yerel demokrasi haftası içerisinde bugün ki toplantı her yıl ki toplantıdan çok daha fazla önemli.”

Uzun süreli düşünmek zorundayız

Başkan Emin Halebak konuşmasının sonunda şu sözcükleri paylaştı: “2017’den 2022 yılına kadar sürecek Stratejik Plan’ın ilk sunumu yapıldı. Strateji geliştiren ülkelerin strateji geliştirmeyen ülkeleri gördüğümüzde bu çalışmanın çok daha anlamlı olduğunu düşünüyorum. 140 ülkede 60.000 yöneticiyi kapsayan araştırma yapıldı. Liderlik ve strajetik yaklaşım 10 kez daha önemli görülmüş. Organizasyonların gelecekteki başarısı için kritik davranışın ne olduğu sorulmuş cevapların yüzde 97’si ‘stratejik düşünme’ demiş. Stratejik düşünme uzun süreli planlamalar yapabilmektir. Lüleburgaz Belediyesi kamu kurumlarında stratejik planlama kavramı yokken bunun planlamalarını yapıp bugünlere geldi. Bunun sonucunda da Türkiye’de belediyelerin performansı iki kere ölçüldüğünde her ikisinde de birinci olmayı başardık. Uzun süreli düşünmek zorundayız hep birlikte. Kısa dönem düşüncelerle yürüyebileceğimiz hiçbir yol yok.”

“Beğensek de beğenmesek de…”

Başkan Emin Halebak’ın ardından Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya da görüşlerini aktardı. Kaymakam Kaya, “ Bugün anlamlı etkinlikte bir aradayız.  Demokrasi, Başkanımızın dediği gibi yerelden genele kadar artık herkesin idrak etmesi gereken bir şekilde bu uğurda her türlü mücadele vermesi gereken tartışılmaz bir şeydir. Türkiye, 15 Temmuz’da bir hadise yaşadı. Demokrasiyi hala tam olarak önemsediğimiz, içimize yerleştirdiğimizi söyleyemeyeceğiz. Birilerini demokrasiyle, Cumhuriyetle seçiyoruz.  Sonra birileri diyor ki siz iyi yönetemiyorsunuz, biz yöneteceğiz. Biz seçiyoruz, yönetenleri halk seçiyor. Ama o milli iradenin kendilerini üzerinde gören bazı unsurlar bazen çıkıp biz daha iyi yöneteceğiz, toparlağız diyor. Ama her toparlama ülkemizi çok daha gerilere götürdü. Bunun en son bir örneği de darbe adıyla oldu ama bu bir darbe değil, bir grubun kalkışmasıydı. Türkiye kendi uçaklarıyla kendi meclisi bombalandı, demokrasi şehitleri, gazileri verdik. Dolayısıyla şunu bilmemiz lazım demokrasi, milli iradenin temsilidir. Milli irade orada TBMM’de temsil edilmektedir. Beğensek de beğenmesek de bunun bir süresi vardır, bu süre sonunda tekrar seçim yapılır sandığa gidilir seçim yapılır. Halk memnun değilse mutlaka, milli irade neyse onu yine belirleyen milli iradenin kendisidir. Demokrasi diyorsak  hiçbir unsurun milli iradenin üstünde hiçbir güç yoktur.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın