28 Haziran 2021

Lüleburgaz’ın Hava Kalitesi! 3 Şubat!

luleburgazin-hava-kalitesi

luleburgazin-hava-kalitesi

Lüleburgaz’ın Hava Kalitesi! 3 Şubat! Gerçek zamanlı hava kalitesi endeksine göre Lüleburgaz’ın hava kalite raporu belli oldu.

Hava kalitesinin insan sağlığı üzerine çok fazla etkileri olduğu tüm dünyada bilinen bir gerçek. Bu nedenle dünya hava kalitesine çok önem veriyor Tüm dünyada kullanılan Hava Kalitesi İndeksi (HKİ) sınıflama sistemine göre hava kalitesinin iyi, orta, hassas, sağlıksız, kötü ve tehlikeli olup olmadığı belirleniyor.

İşte Lüleburgaz’ın hava kalitesi

3 Şubat tarihli Lüleburgaz’ın hava kalitesi raporu ‘orta’ olarak belirtildi. İşte uluslararası geçerliliği olan hava kalitesi ölçeği değerleri:

Hava Kalitesi İndexi (AQI) Değerler Sağlık Endişe Seviyeleri Renkler Anlamı
Hava Kalitesi İndeksi bu aralıkta olduğunda.. ..hava kalitesi koşulları.. ..bu renkler ile sembolize edilir.. ..ve renkler bu anlama gelir.
0 – 50 İyi Yeşil Hava kalitesi memnun edici ve hava kirliliği az riskli veya hiç risk teşkil etmiyor.
51 – 100 Orta Sarı Hava kalitesi uygun fakat alışılmadık şekilde hava kirliliğine hassas olan çok az sayıdaki insanlar için bazı kirleticiler açısından orta düzeyde sağlık endişesi oluşabilir.
101- 150 Hassas Turuncu Hassas gruplar için sağlık etkileri oluşabilir. Genel olarak kamunun etkilenmesi olası değildir.
151 – 200 Sağlıksız Kırmızı Herkes sağlık etkileri yaşamaya başlayabilir, hassas gruplar için ciddi sağlık etkileri söz konusu olabilir.
201 – 300 Kötü Mor Sağlık açısından acil durum oluşturabilir. Nüfusun tamamının etkilenme olasılığı yüksektir.
301 – 500 Tehlikeli Kahverengi Sağlık alarmı: Herkes daha ciddi sağlık etkileri ile karşılaşabilir.

 

Bir cevap yazın