4 Temmuz 2021

LÜLEBURGAZ’DA ZAFER BAYRAMI

Lüleburgaz’da 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlandı. Lüleburgaz Belediyesi resmi internet sitesinde yer alan habere göre program şöyle gerçekleşti:

O gün başlar dimdik… O gün gözler paslanmaz çelik… O gün tunç adımlarla geçti demir göğüslü Mehmetçik… Kocatepe’de doğdu kalplerdeki aydınlık… Çoluk çocuk, genç yaşlı, kadın erkek, gözlerini yummadan koştular hürriyetin, zaferin peşine. Kocatepe’den Afyon Ovası’na… Ey zaferi yazan kahraman Mehmetçik, şanınla yükseldi koca bir tepede, zafer sesleri… Cumhuriyet ateşi ile kıpkızıl ufuklarda süzüldü hiçbir zaman yere inmeyecek al bayrağımızın şerefi…

Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni (Büyük Taarruz) anmak için kutladığımız bayram. Her yıl 30 Ağustos günü kutlanan Zafer Bayramı’nın 93.Yılı tüm yurtta olduğu gibi Lüleburgaz’da da kutlandı.

Tören, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk Anıtına Çelenk konulması, Saygı Duruşu, İstiklal Marşımızın okunması ve Şanlı Bayrağımızın göndere çekilmesi ile başladı.
Tören alanındaki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama töreninde, katılanlar ve halkın bayramının kutlaması gerçekleştirildi. Program İstiklal Marşımızın okunması ve Şanlı Bayrağımızın göndere çekilmesi ile devam etti. Türk Silahlı Kuvvetleri adına günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Şair Bektaş Yavuz ve bir öğrenci tarafından şiir okundu.

Resmi geçit ile program sona erdi.

Bir cevap yazın