28 Haziran 2021

Lüleburgaz’da deprem! Son dakika!

luleburgazda-deprem

Lüleburgaz’da deprem! Son dakika! Lüleburgaz’da deprem hissedildi! Ege Denizi’nde deprem meydana geldi. Deprem Ege ile Marmara Bölgesinde de hissedildi. Depremde 62 kişinin öldüğü, 940 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Ege Denizi Seferihisar Sisam Adası açıklarında meydana geldiği belirtilen depremin 6.6 büyüklüğünde olduğu ifade edildi. Seferihisar açıklı deprem tüm bölgede hissedildi. 11.8 kilometre derinlikte meydana gelen depremin denizde olması uzmanlar tarafından şans olarak nitelendirildi. İzmir Bornova‘da yıkılan binaların olduğu öğrenildi. Buca ve Bayraklı’da da bazı binalar yıkıldı.

Artçı sarsıntılar başladı

Uzmanlar artçı depremlerin olabileceğini ifade ediyor. Seferihisar Belediyesinden alınan bilgiye göre şu an için ölüm meydana gelmedi. Halk telaş içerisinde ve evlerinin dışarısında bekliyor. Artçı sarsıntılar devam ediyor. Az önce meydana gelen artçı sarsıntı 4.1 büyüklüğünde oldu.

AFAD’dan açıklama

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı (AFAD) depremin ardından şu açıklamayı yaptı: “Ege Denizi’nde İzmir Seferihisar ilçesinde saat 14.51’de 6,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde ve acil durumlarda iletişim kesilmemesi için internet tabanlı haberleşme uygulamaları ve SMS’i tercih edin.” AFAD son açıklamasında vatandaşlara seslenerek, “İzmir’de binalara girmeyin!” uyarısı yaptı.

Kandilli de açıkladı

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi tarafından şu teknik bilgi alındı:  Depremin tarihi: 30.10.2020 Saat: 14.59  Derinlik: 11.8 km Büyüklük: 6.6 (ML) 6.8 (MW) Yer: Ege Denizi. Kandilli’den yapılan açıklamada vatandaşların dikkatli olması gerektiği ve artçı sarsıntıların devam edilebileceği ifade edildi. 5.8’e kadar artçı depremlerin olabileceği ifade edildi.

Saat 14.53’te 4.5 büyüklüğünde 15.19’da da Sisam Adası Ege Denizi’nde 4.0 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’deki depremin ardından bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamayı yaptı: “İzmir’de meydana gelen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Devletimizin tüm imkanlarıyla depremden etkilenen vatandaşlarımızın yanındayız. İlgili tüm kurumlarımızla, bakanlarımızda bölgede gerekli çalışmalara başlamak için harekete geçtik.”

Süleyman Soylu’dan açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu depremin ardında şu açıklamayı paylaştı: “Şu ana kadar İzmir Bornova ve Bayraklı’da 6 bina yıkılma ihbarı geldi. Uşak, Denizli, Manisa, Balıkesir, Aydın ve Muğla’da ufak çatlaklar dışında ve can kaybı ile ilgili herhangi bir ihbar gelmemiştir. Ekiplerimiz sahada tarama ve müdahalelerine devam etmektedir. Geçmiş olsun.”

Ciddi anlamda yıkımlar var

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, “Bayraklı bölgesinde ciddi anlamda yıkımlar var. Bornova’da şu ana kadar aldığımız bilgilere göre yıkım yok. Bayraklı zemin problemi olan bir yer. Orada 4 katlı bir bina tamamen yıkıldı.” dedi.

İzmir’de 20’ye yakın bina yıkıldı!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, depremin ardından yaptığı açıklamada özellikle Bayraklı bölgesine dikkat çekerek: “İzmir’de 20’ye yakın binada yıkım var.” dedi.

Amerika Jeoloji Enstitüsü depremi 7 büyüklüğünde olduğunu duyurdu. Kuşadası Körfezi’nde 4 ve 4 üzerinde artçı depremler devam ediyor. Seferihisar’da deprem sonrası su yükseldi. Kıyıdaki yatlar depremin etkisiyle sürüklendi.

Bir cevap yazın