28 Haziran 2021

Lüleburgaz’a Göç Anıtı Yapılacak!

luleburgaza-goc-aniti-yapilacak

luleburgaza-goc-aniti-yapilacak

Lüleburgaz’a Göç Anıtı Yapılacak! Bulgaristan Göçmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BUL-GÖÇ) tarafından yapılan açıklamaya göre Lüleburgaz’a ‘Göç Anıtı’ yapılacak.

Bulgaristan Göçmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BUL-GÖÇ), yapılacak anıtla ilgili şu bilgilendirme yapıldı: “Lüleburgaz’a Göç Anıtı yapılmasına ilişkin konu hakkında Belediye Başkanımız ile yaptığımız görüşme çok olumlu geçti. Kültür kenti olan Lüleburgaz’ımıza böyle bir projenin çok yakışacağını belirtti.

Yakın zamanda yapılacak

Belediye’nin devam eden projelerinden birinde çok uygun bir alanın belirlendiği proje Lüleburgazda faaliyet gösteren Göçmen Derneklerinin ve Belediyemizin ortak iradesiyle inşallah yakın bir zamanda gerçekleşecek…”

Ayrıca BUL-GÖÇ‘ten şu açıklama da yapıldı: “Unutmadık, unutmayacağız… Yine o kasvetli tarih 26 Aralık; 20 Aylık Türkan Bebeğimizin anasının kucağında şehit edildiği tarih yaklaşıyor. Bizim suçumuz günahımız yoktu. Tek isteğimiz kendi dilimiz Kendi dinimiz ile eşit şartlarda yaşamaktır. Bölmeye çalışmadık, silaha sarılmadık… Ama o Totaliter rejim hazmedemedi bizi 550 yıl yurt edindiğimiz topraklardan göç etmeye zorladı.

Göçleri temsil edecek

Trakya‘nın kalbinde yer alan Lüleburgaz ilçe merkezimizde, Beldelerimizde ve Köylerimizde yaşayanların çoğunu Bulgaristan‘dan 100 yılı aşkın süredir çeşitli zamanlarda göç edenler oluşturuyor. Her dönemde göç edenler ayrı travmalar yaşamışlardır. Artık Lüleburgaz Merkezimizde Göçleri temsil eden bir anıt yapılmasının zamanı gelmiştir hatta geç bile kalınmıştır.

Tüm Göçmenler adına bu talebimiz Dernek Yönetimimiz tarafından karar alıcılara ivedilikle iletilecektir…”

Bir cevap yazın