4 Temmuz 2021

“LÜLEBURGAZ’A 10 MİLYON M³ İÇME SUYU”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale’nin Trakya’da yer alan kısmını kapsayan Trakya Gelişim Projesi’nde (TRAGEP) gelinen son noktayı paylaştı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Bakan Veysel Eroğlu’nun Trakya ile ilgili açıklamalarına yer verildi. TRAGEP çerçevesinde bölgede 556 adet projenin uygulanacağının altını çizen Prof. Dr. Eroğlu, “Trakya Bölgesini baraj ve göletlerle donatarak sulanabilecek bütün münbit arazilere su götüreceğiz. 2013-2017 yılları arasında 2 milyon 44 bin dekar zirai alanı sulamaya açarak bu bölgede sulanan alan miktarını 4 katına çıkaracağız. Böylece toplam sulanan alan 2 milyon 784 bin dekara yükselecek ve bölgede yılda 557 milyon TL zirai gelir artışı sağlanacak” dedi.

Bölgedeki bütün yerleşim yerlerinin içme suyu ihtiyacını menba kalitesinde karşıladıklarını da vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ayrıca bölgede toplam 208 adet dere ıslah tesisinin inşa edileceğini ve 94 bin 660 dekar zirai arazi ile 150 yerleşim yerinin taşkınlardan korunacağını ifade etti.

10 MİLYON M³ İÇME SUYU

Lüleburgaz’ın içme suyu sıkıntısını da çözeceklerini belirten Prof. Dr. Eroğlu şöyle konuştu:“Projeleri hazırlanan Ahmetbey Göleti’nin 2015 yılında inşaatına başlanacak ve Lüleburgaz’a yılda 10 milyon m3 içme suyu sağlanacak. Diğer yandan Kırklareli’nde 58 adet dere ıslah tesisi ile 47 yerleşim yerini taşkınlardan koruyacağız. Bunlardan 23 adeti tamamlandı, 35 adeti ise devam ediyor. Bölgede belediyenin yapması gereken atıksu arıtma tesislerinin DSİ’nin yaptığını söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu Parti ayrımı yapmadan bütün belediyelere elimizden gelen hizmeti veriyoruz. Buraya olan vefa borcumuzu bu şekilde ödüyoruz. Eylem Planından önce nüfusun 10 binin üzerindeki 13 yerleşim yerinde atıksu arıtma tesisi yoktu. Lüleburgaz AB Çevre fonları ile inşa edildi. Geriye kalan 12 belediyenin evsel atıksu arıtma tesisini ise DSİ inşa ediyor. Bu 12 tesisten Lüleburgaz, Uzunköprü, Vize, ile Kırklareli Merkez Atıksu Arıtma tesislerini tamamlayarak hizmete aldık. Hayrabolu, Saray, Malkara, Babaeski, Pınarhisar,Keşan ve Muratlı Atıksu arıtma tesislerinde ise inşaat sürüyor. Muratlı hariç diğerlerinde yüzde 90 seviyeleri aşıldı kısa zamanda hizmete alınacak. Çerkezköy ile Çorlu’da yapılacak tesisler için ise yer teslimi yapıldı. En kısa zamanda inşaatlarına başlanacak.”

Bir cevap yazın