15 Nisan 2021

LÜLEBURGAZ TPAO’DA İŞÇİLER İŞ BIRAKTI!..

Lüleburgaz TPAO'da işçiler iş bırakma eylemi yaptı

Lüleburgaz TPAO'da işçiler iş bırakma eylemi yaptı

Lüleburgaz Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Trakya Bölge Müdürlüğü’nün özelleştirileceği yönündeki iddialara karşı işçiler yarım günlük iş bırakma eyleminde bulundular.

Petrol-İş Sendikası üyesi yaklaşık 350 işçi ellerinde sendika bayrakları taşıyarak sabah saatlerinde TPAO bahçesinde toplanıp iş başı yapmadı. Petrol-İş Sendikası Genel Merkez Mali Sekreteri Turgut Düşova ve Petrol-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Ercan Yavuz’un da aralarında bulunduğu grup, çeşitli sloganlar attı. Yavuz, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son derece hassas bir dönemden geçtiğini vurguladı.

tpao

Özelleştirmeye karşı olduğunu söyleyen Yavuz, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı şirketinin Türkiye’nin petrol ihtiyacının yüzde 75’ini ürettiğini belirtti. Yavuz, özelleştirmenin ekonomiye önemli katkı yapan, istihdam yaratan Türkiye Petrollerine büyük bir darbe vurulmaya hazırlık olduğunu ifade etti.

HAZIRLIKLAR HIZLANDIRILDI

Türkiye Petrolleri yönetimini uyararak, kamuoyunun dikkatini çekmek istediklerini dile getiren Yavuz, “Türkiye Petrolleri Adıyaman, Batman ve Trakya Bölge Müdürlükleri bünyesindeki sahalar ile Ankara Genel Müdürlükte sondaj, workover, sismak, deniz sismiği ve kuyu tamamlama faaliyetlerine son verilmek isteniyor. Türkiye Petrolleri yönetimi, bu işleri artık kurum dışında ve proje bazlı olarak planlıyor. Türkiye Petrolleri bünyesinde konuya ilişkin çalışmalar başlamış, hazırlıklar hızlandırılmıştır. Söz konusu devrin 1 Ocak 2017 itibari ile gerçekleştirileceği belirtilmektedir.” dedi.

PETROL İHTİYACININ YÜZDE 75’İ…

Dünyada ülkelerin kendi petrol şirketlerini güçlendirmeye ve büyütmeye çalıştığını anlatan Yavuz, şöyle devam etti: “Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı şirketi Türkiye’nin petrol ihtiyacının yüzde 75’ini üretiyor. Türkiye’nin 78 milyonluk tüm halkıyla, petrolüne ve ulusal petrol kuruluşumuza sahip çıkacağına inancımız tamdır. Bu amaçla TP yönetimini uyarmak ve kamuoyunun konuya dikkatini çekmek için bugün yarım gün boyunca iş bırakıyoruz.” 

tpao-1

Bir cevap yazın