4 Temmuz 2021

LÜLEBURGAZ BELEDİYESİ ZİRVEDE

Türkiye’de ilk defa tüm dünyanın ilgi gösterdiği Nesnelerin İnterneti Zirvesi düzenlendi. Lüleburgaz Belediyesi resmi internet sitesinde yer alan habere göre, Türkiye’den ve yurt dışından sektörün önemli isimlerini buluştuğu etkinlikte akıllı binalar, giyilebilir teknolojiler, akıllı şehirler gibi kavramlarla; hayatımıza hızla giren ürün ve hizmetler değerlendirildi. Zirve’de dijital çağa uyum sağlama sürecinde izlenmesi gereken stratejiler tartışıldı. Nesnelerin İnterneti Zirvesi’nin Akıllı Şehirler Oturumu’nda Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak da söz aldı. Şehirleri nasıl bir değişim beklediğinin anlatıldığı AŞK Projesi tüm katılımcıların beğenisini topladı. Katılımcılar oldukça ilgi gösterdikleri projeyi pür dikkat dinlediler. Zirveye Türkiye’den sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Lüleburgaz Belediyesi davet edildi.

Sanayi Devrimi’nin ardından dijital çağa doğru hızlı ilerleyiş teknolojide pek çok yeniliği de doğurdu. Bu yenilikle internet özellikle günümüzde hayatımızın vazgeçilmezleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Böylece artık nesnelerde internet ortamında yer almaya başladı. İnternetle birlikte teknolojik anlamada yaşanan yeniliklerle günlük hayatta kullandığımız eşyaların da çağa göre tasarlanıp daha akıllı olmaya başladı. Bu gelişmeler günümüzde nesnelerin interneti olarak adlandırılmaya başladı. İşte bu yeniliğin ülkemize etkilerini değerlendirmek üzere İstanbul’da Intel ve Cisco’nun ana sponsorluğunda  Nesnelerin İnterneti Zirvesi düzenlendi. Nesnelerin İnterneti’yle ilgili çalışmaların oldukça faydalı olacağının altını çizen uzmanlar Türkiye’nin etkin bir ekosisteme sahip olması gerektiğini vurguladı.

170 milyar dolarlık fırsat

Cisco Türkiye Genel Müdürü Cenk Kıvılcım, yaptığı konuşmada yeni dijital çağın yenilik ve yararlarından faydalanabilmek için şehirlerin, firmaların ve tüm sektörlerin dijital çağa hızla ayak uydurması gerektiğini vurguladı. Kıvılcım, “Bizim “Her şeyin İnterneti” adını verdiğimiz internetin gelecek neslinin temeli olan “Nesnelerin İnterneti ” ile yeni “Dijital Çağa” doğru yol alıyoruz. Önümüzdeki 10 yılda Nesnelerin İnterneti uygulamaları ve devamında Her Şeyin İnterneti, dünya çapındaki işletmeler ve hükümetler için 19 trilyon dolarlık fırsat sunuyor. Türkiye’de ise Her şeyin İnterneti’nin özel sektörde yaklaşık 170 milyar dolar; kamu sektöründe ise yaklaşık 23 milyar dolar değer yaratmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Türkiye için önemli fırsat

Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın da Nesnelerin İnterneti çağının günlük hayatlarımızı değişime uğratacak, şirketlerin iş yapış modellerini değiştirecek, tüm sektörleri etkisi altına alacak olan bu çağa gerekli önemin verilmesi gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin bu devrimin gerisinde kalmaması gerektiğini hatta öne geçmesi gerektiğini vurgulayan Aydın  şöyle konuştu: “Akıllı nesnelerin sayısı şu an itibariyle dünya nüfusunu geçmiş durumda ve daha yolun başındayız. Bu şu anlama geliyor; tüm ülkeler aynı koşullarda yarışa başladı ve Türkiye için fırsat kapısı şu an hala açık. 19 trilyon dolarlık giyilebilir teknolojiler ve Nesnelerin İnterneti pazarından pay almak, fırsatları kaçırmamak için Türkiye’den de milyar dolarlık teknoloji girişimleri çıkarmamız gerekiyor.” Aydın, Türkiye’de ilk defa düzenlenen Nesnelerin İnterneti Zirvesi’nin de katılımcıların tamamının bu alandaki uzmanlığı nedeniyle önemli bir boşluğu dolduracağına inandığını belirtti.

Başkan Halebak da Zirve’de
Akıllı Şehirler Oturumu’nda ise kamudan enerjiye telekomünikasyondan inşaata sektörlerin, iş hayatının ve şehirleri nasıl bir değişim beklediği konuşuldu. Oldukça önemli olan panelde, Emin Halebak (Lüleburgaz Belediye Başkanı), Mümin Kahveci (İETT), Mehmet Ali Akarca (Türk Telekom), Gökhan Öğüt (Vodafone) ve Hakkı Tok ( İstanbul Büyükşehir Belediyesi CIO). Erden Timur (NEF İnşaat), Yetik Mert ( Enerjisa) söz aldı.
CEO’lar da Zirve’deydi
Cisco ve Intel’in ana sponsorluğu, GE Türkiye, Microsoft ve Teradata’nın altın sponsorluğunda, NTV, Capital ve Ekonomist’in medya sponsorluğunda düzenlenen etkinliğin CEO Paneli’nde Denizbank CEO’su Hakan Ateş, Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, GE CEO’su Canan Özsoy, Microsoft Türkiye CEO’su Murat Kansu, Odeabank CEO’sı Tayfun Küçük ve Vestel CEO’su Turan Erdoğan yer aldı.

Nesnelerin İnterneti nedir?
Nesnelerin İnterneti (Internet of Things), fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağıdır. Nesnelerin tekil anahtar (unique identifier) ile işaretlenerek İnternet altyapısı üzerinden birlikte çalışabilmesi ve bu sayede küçük parçaların toplamından daha büyük değerler oluşturulması öngörülmüştür.
Amerikan Federal Ticaret Komisyonu, nesnelerin internetini “günlük kullanımımızda olan nesnelerin İnternete bağlanıp veri gönderip alması kabiliyeti” olarak tanımlamıştır.
Nesnelerin İnterneti açısından, nesne kavramı oldukça geniş bir anlama sahiptir. Her türlü izleme cihazları, sensörler, biochipler veya erişim düzenekleri nesne olarak nitelendirilmektedir. Fiziksel ortamlardan akarak gelen yüksek miktardaki sensör verilerinin (data), yapılan değerlendirmelerin ardından bilgi (information) olarak operatörlere veya ilgili kişilere iletilmesi ya da verinin sistemler yardımıyla işlenerek bir faaliyet icra edilmesi sağlanmaktadır.
Örneğin akıllı trafik sistemlerinde, trafikteki kişilerin konumlarını sürekli olarak merkezi bir sisteme iletmeleri sayesinde, sistem, kişilerin hareket bilgilerini analiz ederek, bölgedeki trafik yoğunluğunu, trafiğin akış hızını, belirli bir rota üzerinde tahmini varış süresini tespit edebilir. Bu sayede trafiğe yeni çıkacak kişiler trafik yoğunluğuna göre alternatif rotaları tercih edebilirler.
Bir başka örnek olarak, bir oteldeki her bir odadaki karbonmonoksit oranı sensörler yardımıyla ölçülüp, yönetici sisteme iletilir. Yönetici sistem, kritik eşik aşılınca elektrik/gaz vanalarının kapatılması ve gerekli odalardaki yangın musluklarının açılmasını denetleyebilir. Bunun yanı sıra yönetici sistem, kritik eşik aşılmasa bile zaman içerisinde gelen verileri inceleyerek odalardaki karbonmonoksit oranının günün hangi saatlerinde daha yüksek olduğunu analiz ederek, o saatlerde pencerelerin kapalı kalmasını önerebilir.

Uygulama alanları nelerdir?

Akıllı Şehir Uygulamaları

Akıllı şehir uygulamaları; trafik, park yeri, ışıklandırma, atık yönetimi gibi konularda yerel yönetimlerin ve şehir sakinlerinin zamanı ve diğer kaynakları daha verimli kullanmalarını, işbirliği içerisinde çalışmalarını sağlayan sistemlerdir.
Trafik sistemlerinde; anlık veya geleceğe dönük tahmini trafik yoğunluğu bilgilerinin oluşturulması ve dağıtılmasına yönelik uygulamalar bulunmaktadır.
Araç park uygulamaları, gideceğiniz bölgedeki mevcut park yerlerini, park yerlerine ait doluluk oranlarını ve park yeri ücretini size sağlayabilmektedirler.
Atık yönetimi uygulamaları, çöp konteynerlarının doluluk oranlarının takip edilmesi ile çöp araçları ile yapılan toplama faaliyetlerinin optimizasyonu, konteyner noktalarının değiştirilmesi ve konteyner büyüklüklerinin değiştirilmesi konularında bilgi verebilmektedirler.

Akıllı Çevre Uygulamaları

Akıllı çevre uygulamaları hava kirliliği, yağış durumu, baraj doluluğu, orman yangını gibi çevresel faktörlerin gözlenmesini ve gereken durumlarda acil eylemlerde bulunulmasını sağlamak amacıyla kurulmaktadırlar.

Akıllı Ev Uygulamaları

Işık, ısı, havalandırma, eğlence, güvenlik gibi konularda evlerin sağladığı hizmetlerin uzaktan yönetilmesi ve durumunun takibi amacıyla akıllı ev uygulamaları geliştirilmektedir.

Tedarik Uygulamaları

Stokta azalmakta olan, son kullanma tarihi yaklaşmakta olan ürünlerin takibini, gerek görülmesi durumunda tekrar sipariş verilmesi gibi tedarik uygulamalarına katkıda bulunmaları amacıyla geliştirilmektedir.

Akıllı Hayvancılık Uygulamaları

Hayvanların bulunduğu ortamların ısı, zararlı gaz durumu gibi parametrelerinin takip edilmesi amacıyla geliştirilmektedir.

Bir cevap yazın