28 Haziran 2021

Lüleburgaz Belediyesi kadınlarından şiddete “DUR”

luleburgaz-belediyesi-kadinlarindan-siddete-dur

luleburgaz-belediyesi-kadinlarindan-siddete-dur

Lüleburgaz Belediyesi kadınlarından şiddete “DUR”! Lüleburgaz Belediyesi personeli kadınlar, 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında, yaşam hakları ellerinden alınarak katledilen, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz bırakılan kadınlar için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunup, şiddete “dur” dedi.

Günün anlamına ilişkin kadınların turuncu maske ve fularla katıldığı etkinlikte konuşan Kültür İşleri Müdürlüğü personeli İsmet Altay Süpürgeci, “Kadına yönelik şiddete sıfır tolerans. Kadınlar vardır, kadınlar her yerde” dedi.

Kadına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmak için tüm Türkiye’de olduğu gibi Lüleburgaz’daki kadınlar da sessiz çığlıklarını duyurmak için bir araya gelirken en çarpıcı mesaj Belediye personeli kadınlardan geldi. Lüleburgaz Belediyesi kadınları, Belediye Başkanı Murat Gerenli başta olmak üzere erkek mesai arkadaşlarının da destek verdiği etkinlikte turuncu maske ve fularlarıyla birlikte psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalan kadınlar için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Turuncu maske ve fularlarla ‘DUR’ mesajı

Saatler 11.00’i gösterdiğinde belediye hizmet binası önünde kadınlar turuncu maske ve fularla bir araya gelen kadınlar, elleriyle hep birlikte şiddete “Dur” işareti yaptı. Etkinlikte hayatlarının belli dönemlerinde fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddete maruz kalmış, katledilmiş kadınlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

“Şiddet artarak devam ediyor”

Etkinlik öncesi konuşma yapan İsmet Altay Süpürgeci, 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’nün, 1960 yılında Dominik Cumhuriyetinde diktatörlüğe karşı mücadele veren Mirabel kardeşlerin feci şekilde katledilmesinin ardından o günün kadınlar için şiddete karşı mücadelenin sembolü olduğunu söyledi.

Şiddete sıfır tolerans

Kadına yönelik şiddetin her geçen artmaya devam ettiğini söyleyen Süpürgeci, “Bugün hala kadına yönelik şiddet artarak devam ediyor. Lüleburgaz Belediyesi olarak Kadına yönelik şiddetin bir insanlık suçu olduğunu, toplumda cinsiyete dayalı ayrımcılığın son bulması gerektiğini bir kez daha hep birlikte dile getiriyoruz. Kadına yönelik şiddete sıfır tolerans. Kadınlar vardır, kadınlar her yerde” dedi.

LYKA’da 3 dakikalık sessiz çığlık

Öte yandan Tesisler Müdürlüğünde görev yapan kadınlar da Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisinde (LYKA), şiddet sonucu yaşamdan koparılan kadınlar için 3 dakikalık sessiz tepki gösterdi. Kadınlar dondurucu soğuğa rağmen 3 dakika boyunca durarak dünyaya mesaj gönderdi.

2016 Kadın Yılı ilan edildi

Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli de 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü hakkında görüşlerini paylaştı. Gerenli şu ifadeleri kullandı: “Bugün 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü kapsamında çalışma arkadaşlarımızla birlikte hep bir ağızdan bir kez daha “Kadına Karşı Şiddete Dur! dedik.

“Mücadele etmeye devam edeceğiz”

2016 yılını “Kadın Yılı” ilan etmiş ve Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’ni hayata geçiren Lüleburgaz’ın, Belediye Başkanı olarak hedefimiz çağdaşlık ve demokrasi için gerekli bir değer niteliğindeki kadın erkek eşitliğini hayata geçirmek; politik, ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamın her alanında etkili bir biçimde uygulanmasına liderlik etmektir. Bu hedefimiz doğrultusunda canla başla mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın